Szukaj

Menu

xdr.pl odzyskiwanie danych

Nauka płynąca z "WannaCry".

            Media poznały czym jest poważny i potężny atak wykorzystujący nowoczesne technologie. Przestępcy odpowiedzialni za “WannaCry” zainfekowali ponad dwieście tysięcy urządzeń komputerowy - był to atak na ogromną skalę, którego można było uniknąć. Dlaczego w ogóle ten atak się udał? Co można było zrobić? W Wielkiej Brytanii uniemożliwił on pracę w wielu szpitalach, bankach, instytucjach, a szybkie rozprzestrzenianie się spowodowało, że nie był do opanowania.

Złośliwe oprogramowanie ransomware zablokowało dostęp do dokumentów, programów i innych danych. Atakujący zażądali 300 dolarów za odszyfrowanie danych i przywrócenie ładu poszczególnym firmom i instytucjom. Atak “WannaCry” wykorzystał luki w systemie, które już kilka miesięcy wcześniej były załatane przez aktualizacje Microsoft. Niestety niewielu ludzi zdecydowało się na zainstalowanie nowości, i to właśnie wykorzystali atakujący.

            So ataku nastąpiło przez banalne zaniedbanie użytkowników systemów komputerowych. Jak wspomnieliśmy wcześniej - kilka miesięcy przed atakiem Microsoft sugerował wszystkim użytkownikom aktualizacje, które uchroniłyby wszystkim przed takim obiegiem sprawy. Atak pokazał jak ważne jest śledzenie nowości w zmianach systemów i oprogramowania. komputery stacjonarne, urządzenia mobilne wymagają go co jakiś czas, a bagatelizowanie komunikatów może zadziałać jedynie na nasza niekorzyść. W momencie ataku nie będziemy mogli mieć pretensji do autora oprogramowania, ani ubiegać się o ubezpieczenie - zostanie pretensja do siebie.

wirus komputerowy

            W codziennym życiu zapominamy też o kopiach zapasowych, które w razie ataku pozwolą na ekspresowe przywrócenie wszystkich danych. Wszelkiego rodzaju instytucje, szkoły, sklepy, ale i komputery domowe powinny posiadać swoje kopie zapasowe. W razie ataku użytkownik nie będzie zmuszony do płacenia haraczu za odszyfrowanie wszystkich danych. Aktualne systemy są przygotowane na nowoczesne ataki i ich zainfekowanie zajmuje zdecydowanie więcej czasu - takie działanie jest dla hakerów nieopłacalne. Podobnie jak żądanie okupu kiedy wiadomo, że użytkownicy dbają o kopie zapasowe w swoich komputerach. Backup nie jest skomplikowany, warto mieć go na dysku zewnętrznym - w razie ataku wszystkie podłączone urządzenia. W przypadku firm jak najbardziej trzeba skorzystać z lepszego oprogramowania gwarantującego zdecydowanie większe zabezpieczenie przed atakami.          

            “Wanna Cry” pokazało nie tylko minusy oprogramowania, które nie sprawdziło się w wielu przypadkach przed zaniedbania. Kolejnym elementem będącym zagrożeniem dla całych sieci komputerowych okazał się phishing, czyli atak za pomocą adresów email. Wystarczy jeden fałszywy adres strony internetowej by użytkownik oddał w ręce oszustów wszystkie swoje dane. W taki sposób wchodzi on do całej bazy danych i ingeruje we wszystkie dane zgromadzone na komputerze. Warto dokładnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób zabezpieczyć swój komputer.

            Czy dojdzie do powtórki tak wielkiego zainfekowania sieci? Na pewno. Oszuści i hakerzy zawsze będą próbować. Należy zatem zawsze pamiętać o aktualnym oprogramowaniu i bezpieczeństwie danych.

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 luty 2020 12:07

Zaloguj się, by skomentować

Odwiedza nas 1304 gości oraz 0 użytkowników.

Centrum Odzyskiwania Danych


CENTRUM ODZYSKIWANIA DANYCH

Opaczewska 43/8

02-201 WARSZAWA

TEL: 609 123 321

All Data Recovery

Seriws laptopów i naprawa komputerów

 

Naprawa komputerów odzyskiwanie danych

Więcej ciekawostek na BLOGU

program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Początek strony