Szukaj

Menu

xdr.pl odzyskiwanie danych

Jak uczyć dzieci bezpieczeństwa w sieci?

            Internet to miejsce w którym czeka cała masa niebezpieczeństw, ale nie warto z tego powodu z niego rezygnować. Komputeryzacja dotknęła również dzieci i młodzież, która spędza dziennie kilka godzin przed komputerem. Co robią dzieci w sieci? Czatują, rozmawiają ze znajomymi, udzielają się na forach i grupach, poszukują informacji do

szkoły, przygotowują prezentacje, głosują, oglądają filmy, ale i grają. Coraz więcej młodzieży poznaje przez internet ludzi, a ci nie zawsze są nastawieni pozytywnie. Internet to ogromny świat, który bardzo łatwo może zachęcić do skręcania na złą drogę. Rola rodzica w tym, by pokazać dziecku jak poprawnie i bezpiecznie z internetu korzystać i uświadomić, jakie niebezpieczeństwa mogą się w sieci pojawić.

           Edukowanie dzieci i młodzieży w zakresie komputeryzacji, sieci i bezpieczeństwa dopiero niedawno nabrało tempa. Rodzice korzystają z innowacyjnego oprogramowania, aplikacji i całej masy nakładek by ochronić swoje dziecko przed tym, co może je czekać. Warto jednak nadmienić, że zachowanie dziecka w sieci również odnosi się do wychowania. Dziecko będzie wyznawało takie same wartości i zachowania, niezależnie od tego czy udziela się w świecie wirtualnym, czy rzeczywistym. Rodzic nie musi codziennie kontrolować dziecka i bać się o jego bezpieczeństwo. Wystarczy wyznaczyć kilka zasad i dokładnie omówić kilka kwestii z dzieckiem.

  • Ustal z dzieckiem czas i godziny kiedy może korzystać z komputera czy tabletu.
  • Porozmawiaj z dzieckiem o jego wirtualnych przyjaźniach, polubieniach jakie dostaje, czy wie kim są ci użytkownicy.
  • Pokaż dziecku różnicę między dobrymi, a złymi stronami internetowymi, gdzie można szukać bezpiecznych i dobrych gier.
  • Uświadom dziecku czym jest prywatność i dlaczego warto o niektórych rzeczach nie pisać publicznie - powiedz jaka jest siła internetu, która może zadziałać na niekorzyść dziecka.
  • Połóż obok komputera informację z telefonami oraz adresami miejsc zajmujących się internetowymi przestępstwami, hejtem i agresją w sieci - dziecko powinno wiedzieć gdzie zgłaszać takie problemy.
  • Porozmawiaj z dzieckiem o anonimowości, której tak naprawdę w internecie nie ma. Bardzo łatwo jest dociec kto i co napisał.
  • Dziecko powinno wiedzieć, że osoby z którymi pisze wcale nie muszą być tym, za kogo się podają.

            bezpieczeństwo

Starsze dzieci zdecydowanie więcej rozumieją i można z nimi ustalić zasady na których udostępniamy im komputer i inne urządzenia. Wielu rodziców uzależnia czas spędzony przed komputerem od dobrych ocen w szkole czy przestrzegania domowych, wcześniej ustalonych zasad. Zasady te jak najbardziej należy wydrukować i umieścić obok komputera.  Dobrze, jeśli dziecko te zasady podpisze wyrażając tym samym swoją akceptację co do ich przestrzegania i sensu.

            Korzystanie z nowoczesnych technologii może pomóc dziecku wybierać dobre strony. Rodzic może je zapisać w przeglądarce, zablokować te które stwarzają zagrożenie. Zadbaj o to by na komputerze były regularnie wykonywane kopie zapasowe, a dziecko nie miało dostępu do profilu administratora.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż większość młodych osób ma znacznie większą wiedzę na temat internetu i obchodzenia zabezpieczeń niż ich rodzice. Tak naprawdę pozostaje nam mieć partnerskie relacje z dziećmi, ponieważ tylko one pozwolą na względną kontrolę, a może wiedzę, na temat tego co nasze dzieci robią w internecie i nie tylko. Każde pokolenie ma swoje pokusy i musi nauczyć się z nich korzystać, ponosić konsekwencje i zrozumieć gdzie jest granica.

 

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 luty 2020 12:07

Zaloguj się, by skomentować

Artykuły powiązane

Odwiedza nas 436 gości oraz 0 użytkowników.

Centrum Odzyskiwania Danych


CENTRUM ODZYSKIWANIA DANYCH

Opaczewska 43/8

02-201 WARSZAWA

TEL: 609 123 321

All Data Recovery

Seriws laptopów i naprawa komputerów

 

Naprawa komputerów odzyskiwanie danych

Więcej ciekawostek na BLOGU

program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Początek strony