Wydrukuj tę stronę

Jak uczyć dzieci bezpieczeństwa w sieci?

            Internet to miejsce w którym czeka cała masa niebezpieczeństw, ale nie warto z tego powodu z niego rezygnować. Komputeryzacja dotknęła również dzieci i młodzież, która spędza dziennie kilka godzin przed komputerem. Co robią dzieci w sieci? Czatują, rozmawiają ze znajomymi, udzielają się na forach i grupach, poszukują informacji do

szkoły, przygotowują prezentacje, głosują, oglądają filmy, ale i grają. Coraz więcej młodzieży poznaje przez internet ludzi, a ci nie zawsze są nastawieni pozytywnie. Internet to ogromny świat, który bardzo łatwo może zachęcić do skręcania na złą drogę. Rola rodzica w tym, by pokazać dziecku jak poprawnie i bezpiecznie z internetu korzystać i uświadomić, jakie niebezpieczeństwa mogą się w sieci pojawić.

           Edukowanie dzieci i młodzieży w zakresie komputeryzacji, sieci i bezpieczeństwa dopiero niedawno nabrało tempa. Rodzice korzystają z innowacyjnego oprogramowania, aplikacji i całej masy nakładek by ochronić swoje dziecko przed tym, co może je czekać. Warto jednak nadmienić, że zachowanie dziecka w sieci również odnosi się do wychowania. Dziecko będzie wyznawało takie same wartości i zachowania, niezależnie od tego czy udziela się w świecie wirtualnym, czy rzeczywistym. Rodzic nie musi codziennie kontrolować dziecka i bać się o jego bezpieczeństwo. Wystarczy wyznaczyć kilka zasad i dokładnie omówić kilka kwestii z dzieckiem.

  • Ustal z dzieckiem czas i godziny kiedy może korzystać z komputera czy tabletu.
  • Porozmawiaj z dzieckiem o jego wirtualnych przyjaźniach, polubieniach jakie dostaje, czy wie kim są ci użytkownicy.
  • Pokaż dziecku różnicę między dobrymi, a złymi stronami internetowymi, gdzie można szukać bezpiecznych i dobrych gier.
  • Uświadom dziecku czym jest prywatność i dlaczego warto o niektórych rzeczach nie pisać publicznie - powiedz jaka jest siła internetu, która może zadziałać na niekorzyść dziecka.
  • Połóż obok komputera informację z telefonami oraz adresami miejsc zajmujących się internetowymi przestępstwami, hejtem i agresją w sieci - dziecko powinno wiedzieć gdzie zgłaszać takie problemy.
  • Porozmawiaj z dzieckiem o anonimowości, której tak naprawdę w internecie nie ma. Bardzo łatwo jest dociec kto i co napisał.
  • Dziecko powinno wiedzieć, że osoby z którymi pisze wcale nie muszą być tym, za kogo się podają.

            bezpieczeństwo

Starsze dzieci zdecydowanie więcej rozumieją i można z nimi ustalić zasady na których udostępniamy im komputer i inne urządzenia. Wielu rodziców uzależnia czas spędzony przed komputerem od dobrych ocen w szkole czy przestrzegania domowych, wcześniej ustalonych zasad. Zasady te jak najbardziej należy wydrukować i umieścić obok komputera.  Dobrze, jeśli dziecko te zasady podpisze wyrażając tym samym swoją akceptację co do ich przestrzegania i sensu.

            Korzystanie z nowoczesnych technologii może pomóc dziecku wybierać dobre strony. Rodzic może je zapisać w przeglądarce, zablokować te które stwarzają zagrożenie. Zadbaj o to by na komputerze były regularnie wykonywane kopie zapasowe, a dziecko nie miało dostępu do profilu administratora.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż większość młodych osób ma znacznie większą wiedzę na temat internetu i obchodzenia zabezpieczeń niż ich rodzice. Tak naprawdę pozostaje nam mieć partnerskie relacje z dziećmi, ponieważ tylko one pozwolą na względną kontrolę, a może wiedzę, na temat tego co nasze dzieci robią w internecie i nie tylko. Każde pokolenie ma swoje pokusy i musi nauczyć się z nich korzystać, ponosić konsekwencje i zrozumieć gdzie jest granica.

 

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 luty 2020 12:07

Zaloguj się, by skomentować

Artykuły powiązane