Szukaj

Menu

xdr.pl odzyskiwanie danych

Co to jest macierz RAID

Skrót RAID oznacza: Nadmiarowa Macierz Niezależnych Dysków

Macierze RAID oferują wiele korzyści dla użytkownika, do których przede wszystkim należą:

     Duża przestrzeń dyskowa - Łącząc rozmiar kilku dysków, użytkownik może przechowywać pliki, które są zbyt duże, aby zmieściły się na jednym dysku twardym.
     Wydajność - rozkładanie danych na wielu dyskach może również zwiększyć przepustowość danych.

Przykład: w RAID 0, który dzieli wszystkie dane na dwa dyski, aby zapisać plik 10MB, wymaga tylko zapisania 5 MB na każdym dysku. Skuteczne podwojenie prędkości, z jaką dane mogą być odczytywane i zapisywane w macierzy.

Redundancja –(Nadmiarowość) - w RAID 1 i 10 lub 1 + 0 używane są dublowane woluminy. Umożliwia to uniknięcie problemów nawet przy awarii jednego twardego dysku. Macierz będzie nadal działać na lustrzanej kopii tego napędu. W tym rozwiązaniu dyski są swoimi wzajemnymi klonami. Kiedy uszkodzony dysk zostanie wymieniony, zostanie odbudowany ze sprawnego napędu / napędów.

W RAID od 2 do 5 dane są rozłożone, ale dane parzystości są używane w taki sposób, że każdy z dysków może się uszkodzić, a macierz nadal będzie działać i może zostać odbudowana.  RAID 6 jest odporny nawet na awarię dwóch dysków jednocześnie , ale dzięki podwójnej parzystości, macierz nadal będzie działać bez konieczności odzyskiwania.

Czy RAID jest kopią zapasową?

dane na macierzy raid

Wiele osób używających RAID 5, 6 lub 10 uważa, że nadmiarowość macierzy działa jako kopia zapasowa dla ich danych. To przekonanie jest w rzeczywistości niepoprawne. RAID to nie to samo co kopia zapasowa. Redundancja w macierzy jest przeznaczona do użycia w trybie uptime a nie do tworzenia kopii zapasowych. Macierze RAID zazwyczaj pozwalają na zastąpienie uszkodzonego dysku podczas pracy, a dane są następnie odbudowywane na nowym dysku w czasie dogodnym do wyłączenia serwera.

Jeśli plik zostanie usunięty, przypadkowo zmodyfikowany lub system plików ulegnie uszkodzeniu, zmiany zostaną zapisane na wszystkich dyskach niemal jednocześnie. Również gdy macierze RAID ulegają awarii, bardzo często uszkodzone dane są kopiowane ze złego dysku do pozostałych dobrych, powodując awarię macierzy.

Jeśli używacie macierzy RAID, to niestety nadal trzeba wykonywać kopię zapasową danych.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 luty 2020 12:06

Zaloguj się, by skomentować

Odwiedza nas 433 gości oraz 0 użytkowników.

Centrum Odzyskiwania Danych


CENTRUM ODZYSKIWANIA DANYCH

Opaczewska 43/8

02-201 WARSZAWA

TEL: 609 123 321

All Data Recovery

Seriws laptopów i naprawa komputerów

 

Naprawa komputerów odzyskiwanie danych

Więcej ciekawostek na BLOGU

program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Początek strony