Szukaj

Menu

xdr.pl odzyskiwanie danych

Czy naprawdę potrzebuję UPS do mojego komputera lub serwera NAS?

Niemal każdy z nas używa komputera lub posiada serwer NAS. Niestety niewiele osób zastanawia się jaki wpływ ma jakość zasilania na bezpieczeństwo ich danych. Spróbujmy więc odpowiedzieć na pytanie czy potrzebny i do czego może być wykorzystany UPS.

Pytanie: Czy naprawdę potrzebuję UPS?
Odpowiedź: Tylko jeśli cenisz swoje dane.

Pytanie: Czy zabezpieczenie przeciwprzepięciowe nie jest wystarczająco dobre?
Odpowiedź: Prawdopodobnie nie

Pytanie: Tak, ale zabezpieczenie jest naprawdę dobre!
Odpowiedź: To naprawdę nie ma znaczenia, a oto dlaczego ...

Ochronnik przeciwprzepięciowy to urządzenie, które odfiltrowuje przepięcia wysokiego w instalacji elektrycznej. Większość pracuje na prostej zasadzie - gdy napięcie jest zbyt wysokie, uruchamia mechanizm, który wyłącza obwód, odcinając w ten sposób zasilanie i chroniąc cenny sprzęt elektroniczny.

Istnieje inny rodzaj zabezpieczenia przeciwprzepięciowego, znany jako TVSS (Transient Voltage Surge Suppressor), który zapewnia lepszą ochronę , ale jest znacznie droższy. Stosuje się go w bardziej profesjonalnych serwerowniach. Jednak i to może nie pomóc.

Zwykle, gdy napęd traci zasilanie, na przykład po gwałtownym odłączeniu go, ma tylko tyle energii, ile pozostało z obracających się talerzy, aby osadzić głowice z powrotem w pozycji spoczynkowej (strefie parkowania). Jednak przy szybkim przełączaniu zasilania, czasami głowice dysku nie zdążą zaparkować i utkną na talerzach. Przestaje wówczas działać unosząca je poduszka powietrzna (tworząca się przy obrotach talerzy). Głowica najpewniej przyklei się do talerza, a to spowoduje pewne zniszczenie Danych w tym miejscu. W laboratorium takim jak nasze AllDataRecovery.pl zwykle możemy odzyskać większość plików po takich skokach zasilania, ale możesz też stracić znaczną część danych, a czasami wszystko jeśli dojdzie do uszkodzenia powierzchni talerzy. Również cena odzyskiwania jest znacznie wyższa niż zakup UPS i trwa jakiś czas na co nie każda firma może sobie pozwolić.

przepiecie

Dużym problemem są przepięcia, wyładowania atmosferyczne, jednak najczęstszą przyczyną uszkodzenia dysków są problemy związane z zasilaczem samego komputera lub serwerowego systemu macierzowego. Zasilacz twojego komputera jest ogólnie całkiem dobry w odfiltrowaniu tych szczytowych wartości napięcia, jednak jak się zepsuje potrafi uszkodzić poważnie dyski, (których ani zabezpieczenie przeciwprzepięciowe ani UPS nie może ochronić).

Dużym plusem UPSa jest to, że tak naprawdę Twój komputer nie jest podłączony bezpośrednio do sieci elektrycznej. Nie tylko zapewnia to znacznie lepszą ochronę przed przepięciami (ponieważ elektronika zasilacza awaryjnego je filtruje), ale także chroni przed szybką sinusoidą zasilania. Na pewno zabezpieczy on komputer i jego dyski przed skokiem napięcia w sieci.

Warto zaznaczyć, że UPS za pomocą specjalnego oprogramowania potrafi wyłączyć zdalnie podpięte do niego komputery lub serwery NAS co znacznie wpływa na bezpieczeństwo danych.

Warto, więc zainwestować w choćby najtańszy UPS do zabezpieczenia komputera i swoich Danych.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 luty 2020 12:06

Zaloguj się, by skomentować

Odwiedza nas 477 gości oraz 0 użytkowników.

Centrum Odzyskiwania Danych


CENTRUM ODZYSKIWANIA DANYCH

Opaczewska 43/8

02-201 WARSZAWA

TEL: 609 123 321

All Data Recovery

Seriws laptopów i naprawa komputerów

 

Naprawa komputerów odzyskiwanie danych

Więcej ciekawostek na BLOGU

program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Początek strony