Szukaj

Menu

xdr.pl odzyskiwanie danych

Dlaczego mój dysk twardy wydaje się mniejszy niż wynika to ze specyfikacji technicznej?

Właśnie kupiłeś ten nowy, lśniący dysk twardy o pojemności 1 TB i jesteś podekscytowany, aby w końcu mieć więcej miejsca na przechowywanie kolekcji filmów. Ostrożnie podłączasz dysk do komputera, inicjujesz go, sformatujesz, a następnie..

„Co!!! Przecież ten dysk ma tylko 931,5 GB! To oszustwo”

O co chodzi? Czy producenci dysków twardych błędnie nazywają pojemność?

Prosta odpowiedź na to pytanie brzmi ... nie. Jeśli kupiłeś dysk twardy 1 TB, masz w rzeczywistości 1 TB pamięci danych. Usterka nie leży w ich oznakowaniu. Pozwól mi wyjaśnić, dlaczego.

1TB danych to jeden bilion bajtów lub 1 000 000 000 000 bajtów. Teraz, jeśli weźmiemy typowy dysk twardy Western Digital z półki i sprawdzimy, będzie on miał gdzieś około 1.995.225.168 sektorów. Każdy sektor ma rozmiar 512 bajtów, więc przy odrobinie szybkiego mnożenia stwierdzamy, że dysk ma w rzeczywistości: 1 000 208 866 016 bajtów. Łał! Dali mi 0,02% więcej niż wymieniona pojemność.

Dlaczego więc Windows pokazuje mniejszą pojemność niż to, co faktycznie ma mój twardy dysk?

Gdzie naprawdę leży rozbieżność pojemności dysku HDD?Prawdziwa rozbieżność nie leży po stronie producentów dysków twardych. Mówi się, że jest to dysk o wielkości 1 miliarda bajtów, a jest to właściwie nieco większa pojemność. Rzeczywiste rozbieżności wynikają z tego, w jaki sposób system operacyjny (Windows) oblicza pojemność dysku.

Prawda jest taka, że Windows w ogóle nie mierzy w gigabajtach i terabajtach. Zamiast tego system Windows mierzy używając Gibibytes i Tebibytes. Wiem, że są podobne, ale istnieje subtelna różnica w pisowni i znaczeniu. Microsoft, w swojej nieskończonej mądrości, zdecydował się nadal używać skrótu MB, GB i TB, tak jak zwykle używamy megabajtów, gigabajtów i terabajtów. Jednak dokładniej powinni zastosować MiB, GiB i TiB, aby opisać, co mierzą.

Jaka jest różnica między Terabajtem a Tebibajtem?

Jak już wspomniałem, terabajt (tak jak mierzy Producent HDD) to 1 trylion bajtów. Jednak liczby okrągłe, takie jak te, które są w porządku na poziomie sprzętu, nie wyglądają już tak samo na poziomie oprogramowania.

Sektory mają po 512 bajtów. Klastry, które są najmniejszym blokiem danych, a które każdy program może zapisać w postaci fragmentu informacji, są zawsze podzielne przez tę liczbę 512. Tak więc klaster może być 512-bajtowy, 1024-bajtowy, 2048-bajtowy itd., Ale nigdy nie będzie okrągły numer jak 1000 lub 2000.
Z tego powodu wielkość danych na poziomie systemu operacyjnego lub programowania są mierzone przez pryzmat liczby klastrów, które zajmują. Nie jest to natomiast zaokrąglony rozmiar danych.
Według większości systemów operacyjnych kilobajt to w rzeczywistości 1024 bajty, a nie 1000 bajtów. Nadają one tę samą zasadę każdemu późniejszemu większemu rozmiarowi. Więc MB to 1024 KB, GB to 1024 MB, a TB to 1024 GB.

Tak więc dla Windows TB (w rzeczywistości Tebibajt nie terabajt) wynosi 1024 x 1024 x 1024 x 1024 lub 1,099,511,627,776 bajtów. Liczba, która bardzo ładnie dzieli się przez dowolny rozmiar klastra, który można na nim zapisać. W ten sposób proces obliczania rozmiarów jest uproszczony dla programistów.

Czy matematyka się zgadza?

Cóż, skoro mamy kilka liczb do działań, sprawdźmy, czy osiągamy rozmiar, który naszym zdaniem powinniśmy osiągnąć. Mamy dysk twardy o pojemności 1 TB. Weźmy rzeczywisty terabajt lub 1 000 000 000 000, a następnie podziel przez wielkość Tebibajtu lub 1,099,511,627,776. Co otrzymujemy? Około 909 do tysiąca, więc możemy oczekiwać, że będzie mierzony jako efektywna pojemność około 909 GB.

Dlaczego dysk twardy wydaje się mniejszy od podawanej na etykiecie pojemności? Mówiąc najprościej, jest to tylko różnica między tym, jak systemy operacyjne obliczają pojemność pamięci a sposobem, w jaki obliczają ją producenci sprzętu. Producenci dysków twardych faktycznie mierzą w Gigabajtach i Terabajtach, podczas gdy systemy operacyjne zazwyczaj używają bazowych Gibibytów i Tebibajtów. O czym oczywiście nie informują użytkowników.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 luty 2020 12:06

Zaloguj się, by skomentować

Odwiedza nas 1410 gości oraz 0 użytkowników.

Centrum Odzyskiwania Danych


CENTRUM ODZYSKIWANIA DANYCH

Opaczewska 43/8

02-201 WARSZAWA

TEL: 609 123 321

All Data Recovery

Seriws laptopów i naprawa komputerów

 

Naprawa komputerów odzyskiwanie danych

Więcej ciekawostek na BLOGU

program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Początek strony