Szukaj

Menu

xdr.pl odzyskiwanie danych

Trzy najgłupsze rzeczy, jakie można zrobić na dysku twardym (HDD)

Niestety musimy zaakceptować fakt, że niemal każda marka i każdy model dysków może ulec awarii.  A jeszcze bardziej oczywiste jest to, że użytkownicy popełniają te same błędy, gdy próbują na własną rękę odzyskać dane na twardym dysku.

Czasem jak czytamy podpowiedzi pseudo fachowców zamieszczanych na forach internetowych, to jeżą nam się włosy. Często sami użytkownicy, szukając pomocy wpadają w panikę i podejmują nieracjonalne próby obarczone drastycznymi błędami. Chcielibyśmy zaznaczyć, że nie na darmo ktoś określił procedury Odzyskiwania przy utracie dostępu do danych.

Oto trzy najbardziej szkodliwe błędy, jakie ludzie mogą popełnić  próbując napraw na dyskach twardych (HDD).

Sztuczka zamrażarki nie działa!!! - Lodówka jest na lody a dysk nie znosi zamrażania.Jeśli kiedykolwiek szukałeś wskazówek dotyczących odzyskiwania danych na dysku twardym w wyszukiwarce, na pewno znalazłeś wiele sugestii i porad. Niektóre zapewne były dobre, a niektóre naprawdę złe, w tym te, które dotyczą umieszczania uszkodzonego dysku twardego w zamrażarce.

Teoria stojąca za tą sugestią jest rzeczywiście uzasadniona, ale wraz z rozwojem technologii nie jest już właściwa i nie powinna być podejmowana. Możliwość bezpowrotnego uszkodzenia i utraty danych znacznie przewyższa wszelkie potencjalne możliwości korzyści.

Obniżenie temperatury napędu może być wykorzystane w przypadku zablokowania napędu talerzy z powodu niewłaściwego smaru łożysk silnika. Schłodzenie napędu w zamrażarce teoretycznie mogłoby spowodować, że metal się zwęzi i, w niektórych przypadkach, zwolni zacięcie - a napęd i talerze na chwile ruszą. Konieczne by było wtedy zapisanie danych przez szybkie skopiowanie ich na inne urządzenie przed kolejnym zablokowaniem.

Niestety duży problem ze sztuczką zamrażarki polega na tym, że działa tylko wtedy, gdy błąd polega właśnie na tej usterce smaru. Należy brać pod uwagę to, że nowoczesne i bardziej złożone dyski twarde mają udoskonalone systemy smarowania i możliwość parkowania głowic poza talerzem, aby zapobiec występowaniu tego problemu. Wystąpienie tego typu problemu jest więc bardzo znikome.
Dyski twarde HDD nie zbyt dobrze tolerują bardzo niskie temperatury. Efektem ubocznym jest korozja spowodowana przekształceniem pary wodnej wewnątrz dysku twardego w kryształki lodu. Po wyjęciu z zamrażarki lód się stopi, zanieczyszczając delikatne komponenty elektryczne wewnątrz dysku twardego. Jeśli napęd obróci się zanim stopi się lód, nastąpi katastrofalne uszkodzenie powierzchni magnetycznej i dane mogą zostać trwale utracone.

Nie otwieraj samodzielnie twardego dysku:

Dyski twarde są fabrycznie zabezpieczone, aby kurz, brud i cząstki stałe nie przedostały się do wewnątrz sterylnie czystego napędu. Jeśli plomba fabryczna zostanie uszkodzona, nawet chwilowe narażenie na działanie atmosfery może spowodować nieodwracalne uszkodzenie talerzy i głowic. Nie wspominając już o gwarancji producenta.
Dyski twarde należy otwierać tylko w tym samym środowisku, w którym zostały wyprodukowane - laboratorium czystych pomieszczeń. Każdy nawet najdrobniejszy brud, kurz, odcisk palca, wielokrotnie mniejszy od przekroju włosa może zerwać głowicę dysku, a ta następnie zdegraduje powierzchnię magnetyczną. Z takiej zeszlifowanej powierzchni już nie można odczytać danych.

Nie skanuj dysku uszkodzonego fizycznie:

Jeżeli dysk puka, bądź wydaje z siebie niestandardowe dźwięki, brzęczy, nie rozkręca się, piszczy żadne skanowanie mu w tym momencie nie pomoże. Wyciskanie z dysku siódmych potów, czy skanowanie uszkodzonych powierzchni na pewno nie przyniesie nic dobrego. Dysk choćby rokował na stuprocentowy odzysk w profesjonalnym laboratorium przy podstawowych błędach użytkownika może być już nie do odzyskania. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania na uszkodzonym dysku upewnij się czy dysk nie ma fizycznych uszkodzeń. Jeżeli nie jesteś pewien co się tak naprawdę stało, zanieś nośnik do profesjonalnego serwisu. Takie sprawdzenie dysku powinno być bezpłatne i może dać Ci obraz tego co tak naprawdę się dzieje.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 luty 2020 12:06

Zaloguj się, by skomentować

Odwiedza nas 509 gości oraz 0 użytkowników.

Centrum Odzyskiwania Danych


CENTRUM ODZYSKIWANIA DANYCH

Opaczewska 43/8

02-201 WARSZAWA

TEL: 609 123 321

All Data Recovery

Seriws laptopów i naprawa komputerów

 

Naprawa komputerów odzyskiwanie danych

Więcej ciekawostek na BLOGU

program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Początek strony