Wydrukuj tę stronę

Jak odzyskać dane z dysku SSD? Wyróżniony

Utrata danych na dysku SSD może być bardzo bolesna ponieważ odzyskanie danych z SSD jest cały czas w fazie rozwoju. Sprawy nie ułatwia ciągły rozwój technologii zarówno kontrolerów dysków SSD jak i stosowanych kości pamięci.

Z pierwszych dysków SSD dane odzyskiwało się podobnie jak z kart pamięci oraz pendrive. Ściągało się surową zawartość kości pamięci do komputera a potem, za pomocą specjalnego oprogramowania składało się obraz danych i czyściło z informacji serwisowych. To był długi i żmudny proces, który szybko przestał być skuteczny gdy tylko producenci zaczęli wprowadzać algorytmy szyfrujące do kontrolerów dysków SSD. To sprawiło, że cała branża odzyskiwania danych stanęła przed wyzwaniem jak to zrobić.

Jak się okazało na świecie znalazła się tylko jedna firma Acelaboratory, która opracowała drogie ale w miarę skuteczne oprogramowanie do odzyskiwania danych z dysków SSD, z którego korzystają najlepsze laboratoria jak Warszawskie Centrum Odzyskiwania Danych czy ALL DATA RECOVERY.

dysk SSD naprawa

Uszkodzenia dysków SSD można podzielić na 3 grupy

Uszkodzenia elektryczne dysków SSD – występują bardzo rzadko i są często bardzo destrukcyjne ponieważ większość z nich jest spowodowana problemami z zasilaniem. Zbyt wysokie napięcie zasilania dysku SSD powoduje spalenie wewnętrznych zasilaczy pamięci i kontrolera co może prowadzić również do uszkodzenia elementów, przechowujących dane. Do naprawy dysków SSD uszkodzonych w ten sposób potrzeba doświadczonego elektronika z bardzo wysokimi kwalifikacjami w zakresie lutowania elementów SMD, QFP i BGA. Elementy są niestety tak małe, że większość prac wykonuje się pod mikroskopem specjalnymi stacjami lutowniczymi

Uszkodzenia kości pamięci dysku SSD – są spowodowane głównie zużyciem. Mało kto o tym myśli w momencie zakupu SSD -ka, ale te dyski wcale nie są nie zniszczalne. Dyski SSD mają określoną ilość zapisów i odczytów na komórkę po czym zaczynają się one uszkadzać co powoduje rożnego rodzaju problemy podczas pracy, ale o objawach uszkodzonych dysków SSD napiszemy niżej

Uszkodzenia firmware -u dysku SSD – są przeważnie spowodowane uszkodzeniami komórek kości pamięci  w miejscach gdzie przetrzymywane są informacje serwisowe potrzebne do prawidłowego zainicjowania i funkcjonowania dysku SSD.

Początki uszkodzenia dysku SSD mogą się objawiać w różnych sposób:

  • Dysk raz się pokazuje w systemie, raz znika
  • Znikają partycje z dysku SSD
  • Komputer z dyskiem SSD zawiesza się podczas pracy
  • Przestaje działać zapis na dysku przez co mamy wrażenie zamrożenia na krótkie chwile działania komputera lub laptopa
  • Laptop lub komputer zaczyna się resetować
  • Znikają katalogi z dysku SSD
  • Dysk zgłasza się z pełną pojemnością ale nie da się go zainicjować
  • Dysk SSD zgłasza się z dziwną nazwą np. nazwą SATAFIRMS11 lub modelem kontrolera.

Objawów zużycia dysku SSD może być jeszcze kilka, ale najważniejsze jest to, że prędzej czy później dysk SSD przestaje działać i nie ma dostępu do danych. Często dzieje się to bez żadnych objawów, np. komputer się resetuje i dysk SSD już nie działa. Z tego i wielu innych powodów tak bardzo ważne jest aby systematycznie wykonywać kopie zapasowe.

Odzyskiwanie danych z SSD w obecnych czasach stawia przed firmami z branży Data Recovery wiele wyzwań. Po pierwsze w odróżnieniu od dysków HDD, których konstrukcja jest już dobrze znana specjalistom, dyski SSD wciąż ewoluują. Zmieniają się kontrolery, zmienia się ich oprogramowanie wewnętrzne, producenci wypuszczają na rynek coraz nowsze kości pamięci. Zmieniają się również interfejsy, starszy SATA został już praktycznie zastąpiony w nowych laptopach przez M.2 PCIE NVME które obecnie mamy w 4 generacji. To wszystko powoduje, że odzyskiwanie danych z dysku SSD wcale nie jest takie proste. Wszystko zależy od kontrolera, firmwar-u oraz kilku innych czynników. Jako, że każdy producent może oprogramować kontroler we własnym zakresie odzyskanie danych z dysku SSD firmy Goodram będzie się różniło od procesu dla dysku SSD Plextora czy Adata mimo, że są zastosowane te same kontrolery Phisona. Tak samo różnice będą dla kontrolerów Marvela używanych przez w dyskach SSD Sandisk -a czy WD oraz LiteOn -a.

Jako, że większość współczesnych kontrolerów wykorzystuje szyfrowanie danych właściwie jedyną metodą jest wprowadzenie dysku w stan technologiczny i zaczytanie danych użytkownika w tym trybie. Do każdego modelu dysku należy więc opracować sposób postępowania a co za tym idzie pracy jest bardzo dużo a ceny odzyskiwania danych z dysków SSD nie należą przez to do najniższych.

Ciężko jest opisać uniwersalny sposób odzyskiwania danych z dysku SSD ze względu na fakt, że instrukcja tylko do jednego modelu dysku przeważnie jest na kilkanaście do kilkudziesięciu stron.

odzyskiwanie danych proces

W przypadku uszkodzonego dysku SSD na próżno jest szukać po Internecie programów do odzyskiwania danych bo takich nie ma, a specjalistyczne rozwiązania posiada kilka firm w Polsce plus Policja lub inne służby mundurowe. Warto zaznaczyć, że w Centrum Odzyskiwania Danych w Warszawie można wykonać bezpłatną analizę problemu i poznać koszty usługi bez żadnych zobowiązań. A jeszcze ważniejsze jest aby systematycznie robić kopie zapasowe.

Jako uzupełnienie tego artykułu warto przeczytać:

https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/odzyskiwanie-danych-z-dyskow-ssd-naprawa-dyskow-ssd/

https://www.backupacademy.pl/uszkodzony-dysk-ssd-odzyskac-dane/

https://hddlaboratory.pl/dyski-ssd-troche-informacji-pod-katem-odzyskiwania-danych/

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 luty 2020 12:06

Zaloguj się, by skomentować