Szukaj

Menu

xdr.pl odzyskiwanie danych

Jak działają dyski SSD? Wyróżniony

Jak sziała dysk SSD Jak sziała dysk SSD jak działa dysk SSD

Dyski SSD są dość świeżymi nośnikami na rynku komputerowym. Początkowo ich ceny w stosunku do oferowanej pojemności były prawie nie akceptowalne przez przeciętnego użytkownika.

Wraz z rozwojem technologii oraz wzrostem sprzedaży ceny spadły, a pojemności wzrosły. Obecnie ceny dysków SSD są na tyle niskie że większość nowych komputerów jest wyposażona w te nośniki, a użytkownicy kilkuletnich laptopów z chęcią wymieniają stare dyski HDD, aby poprawić wydajność i szybkość pracy swoich urządzeń.

Wiele osób zastanawia się jak działają dyski SSD

Dysk SSD można podzielić jakby na 2 bloki:

  1. Kontroler – jego zadaniem jest wymiana informacji między kościami pamięci a płyta główną komputera. Aby zrealizować to zadanie kontroler przeprowadza w trakcie zapisu i odczytu szereg skomplikowanych operacji matematycznych. Operacje te służą przetworzeniu zapisu Binarnego na informacje zrozumiałe dla komputera i systemu operacyjnego.
  2. Kości Pamieci – fizyczne miejsce gdzie zapisywane są informacje.

Dyski SSD są znacznie szybsze  od swoich starszych odpowiedników – dysków HDD. Dzieje się tak z kilku powodów:

  1. Dyski SSD nie mają żadnych elementów mechanicznych które powodowałyby opóźnienia zapisu i odczytu.
  2. Są zbudowane przeważnie z kilu do kilkunastu kości pamięci ułożonych mniej więcej jak macierz RAID 0 co znacznie przyspiesza zapis i odczyt informacji.
  3. Dyski SSD podczas kasowania danych automatycznie czyszczą komórki pamięci co podczas zapisu znacznie przyspiesza ten proces.odzyskiwanie danych z SSD

W odróżnieniu od dysków HDD, SSD-ki mają jedną niewątpliwą zaletę – są odporne na wstrząsy i uderzenia podczas pracy, przez co mogą być z powodzeniem wykorzystywane we wszystkich rozwiązaniach mobilnych. Mają też niestety jedną wadę, a mianowicie komórki pamięci zużywają się podczas zapisu i odczytu co dla użytkowników przetwarzających duże ilości danych może być nie lada problemem. Awaryjność dysków SSD mocno eksploatowanych jest niestety dość spora.

Biorąc pod uwagę wady i zalety dysków SSD należy się poważnie zastanowić nad wyborem odpowiedniego nośnika danych podczas projektowania systemów informatycznych w których są przechowywane i przetwarzane wrażliwe informacje.

Jako, że obecnie ceny dysków SSD są już naprawdę na bardzo dobrym poziomie, wiele osób podejmuje się modernizacji komputerów i laptopów. Takie usługi można z powodzeniem zlecić do serwisu komputerowego jak Megaserwis z Warszawy. Technicy wymienią dysk, zainstalują system operacyjny i przeniosą dane użytkownika. Z doświadczenia do wymiany dysku na SSD warto wybrać dyski markowe jak Samsung, Toshiba czy Kingston. Są one wykonane z lepszej jakości materiałów, a w szczególności użyte kości pamięci mają większą trwałość niż te stosowane w najtańszych konstrukcjach dostępnych na rynku.

Na forach internetowych można znaleźć wiele porad dotyczących samodzielnej wymiany takiego dysku ale wiele osób niestety musi skorzystać z pomocy profesjonalistów, ponieważ konstrukcje współczesnych laptopów wymagają ich rozebrania do wymiany dysku. Przy okazji takiej operacji można zlecić wykonanie konserwacji układu chłodzenia czy dołożenie pamięci RAM aby komputer działał jeszcze szybciej.

Biorąc pod uwagę rosnący rynek dysków SSD należy również zwrócić uwagę na wciąż rozwijające się usługi związane z odzyskiwaniem danych (przeczytaj: Jak odzyskać dane z dysku SSD) z tych nośników. Niestety na ciągły rozwój technologii usługi tego typu stanowią wciąż spore wyzwanie dla osób pracujących w zawodzie DATA RECOWERY. Jak podaje Centrum Odzyskiwania Danych z Warszawy ilość obsługiwanych modeli dysków SSD pod kątem możliwości odzyskania z nich danych stale rośnie. Z każdym rokiem przybywa rozwiązań pozwalających na skuteczne prowadzenie procesu odzyskiwania danych. Niestety na obecną chwilę udaje się obsłużyć jedynie dyski SSD z interfejsem SATA, natomiast dyski PCIE i NVME są w fazie badań.

Jak zawsze wszystkim klientom zalecamy aby najważniejsze dane przechowywać na kilku nośnikach i systematycznie wykonywać kopie zapasowe. Z doświadczeń płynących z laboratoriów zajmujących się odzyskiwaniem danych wynika, że około 5% wszystkich przypadków trafiających w ręce techników kończy się brakiem możliwości odzyskania danych. Niby to mało, ale jeśli dane są newralgiczne dla klienta to katastrofa.

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 luty 2020 12:05

Zaloguj się, by skomentować

Odwiedza nas 523298 gości oraz 0 użytkowników.

Centrum Odzyskiwania Danych


CENTRUM ODZYSKIWANIA DANYCH

Opaczewska 43/8

02-201 WARSZAWA

TEL: 609 123 321

All Data Recovery ALL DATA RECOVERY

Modzelewskiego 63/U5

02-679 WARSZAWA

TEL: 609 34 34 36

Seriws laptopów i naprawa komputerów

 

Naprawa komputerów odzyskiwanie danych

Więcej ciekawostek na BLOGU

program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Początek strony