Szukaj

Menu

xdr.pl odzyskiwanie danych

Jak odzyskać skasowane dane z dysku SSD i co to jest TRIM? Wyróżniony

odzyskiwnie skasowanych danych z SSD odzyskiwnie skasowanych danych z SSD odzyskiwnie skasowanych danych z SSD

Odzyskiwanie danych z dysku SSD w przypadku ich skasowania lub po formacie to nie takie proste zadanie. W większości przypadków odzyskanie plików będzie wręcz nie możliwe ze względu na komendę TRIM.

Dlaczego tak się dzieje wyjaśnimy w tym artykule.

Przede wszystkim dyski SSD mają zupełnie inną konstrukcję niż dyski HDD i SHDD, a ich zasada działania wymaga skasowania komórek przed ich ponownym zapisem i z tego względu opracowana została komenda TRIM.

Komenda TRIM - (atrybut polecenia ATA Data Set Management Command) jest wysyłana z poziomu systemu operacyjnego do kontrolera dysku informacji które sektory są wolne, a kontroler jest w stanie wtedy przeliczyć które bloki nie są już używane i przygotować je przez zerowanie do ponownego zapisu.

Jako że dyski SSD mogą zapisać informacje do kości pamięci tylko jako pełną stronę, a skasować muszą cały blok danych, to gdyby pozostawić obsługę tego systemowi operacyjnemu, jak to ma miejsce w standardowych dyskach twardych, dyski SSD bardzo szybko by się zapełniały i zużywały. Opracowanie komendy TRIM pozwoliło na wyminę informacji między systemem a kontrolerem dysku na temat tego, które bloki danych nie będą już wykorzystywane i mogą zostać skasowane. Dzięki temu zostaje przygotowane miejsce pod kolejny zapis, dysk ma również wolną przestrzeń aby balansować zużycie komórek pamięci.

W związku ze zmianą sposobu obsługi zwolnionej przestrzeni dysku SSD dane są od razu kasowane, a nie tak jak we wcześniejszych rozwiązaniach oznaczane w systemie plików jako wolne do skasowania. To powoduje, że odzyskiwanie danych z dysku SSD po formacie lub po skasowaniu plików często jest nie możliwe. Analizy wykonywane w Centrum Odzyskiwania Danych ujawniają, że czasem udaje się odzyskać jakieś informacje jeśli w bloku danych w którym znajdował się plik były jeszcze inne nie skasowane dane. Są to jednak przeważnie małe ilości sprawnych plików.

TRIM został wprowadzony do obsługi w systemie Windows 7 i Windows 8 i Windows 10 oraz w nowszych dystrybucjach MAC OS i linuxa. Tego typu komenda jest również wykorzystywana w tabletach oraz smartfonach z systemem Android i OS X. Jako że urządzenia mobilne również do przechowywania danych wykorzystują technologię pamięci NAND skasowane pliki ze Smartfona lub Tabletu będzie trudno odzyskać. Jeśli chodzi o inne informacje jak SMS, loki z połączeń czy komunikatorów, te są przechowywane w bazach danych w wielu przypadkach można je odzyskać, ale o tym w tym artykule.

Podsumowując, należy bardzo mocno podkreślić jak ważna jest aktualna kopia zapasowa szczególnie jeśli nasze dane stanowią dla nas wartość. Użytkownicy często nie mają świadomości jak łatwo o bezpowrotną utratę najcenniejszych danych. A jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat odzyskiwania danych z dysków SSD zapraszamy tu.

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 luty 2020 12:05

Zaloguj się, by skomentować

Odwiedza nas 427414 gości oraz 0 użytkowników.

Centrum Odzyskiwania Danych


CENTRUM ODZYSKIWANIA DANYCH

Opaczewska 43/8

02-201 WARSZAWA

TEL: 609 123 321

All Data Recovery ALL DATA RECOVERY

Modzelewskiego 63/U5

02-679 WARSZAWA

TEL: 609 34 34 36

Seriws laptopów i naprawa komputerów

 

Naprawa komputerów odzyskiwanie danych

Więcej ciekawostek na BLOGU

program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Początek strony