Szukaj

Menu

xdr.pl odzyskiwanie danych

Jakie dyski są najlepsze do macierzy RAID?

Jakie dyski są najlepsze do macierzy RAID? Jakie dyski są najlepsze do macierzy RAID? Jakie dyski są najlepsze do macierzy RAID?

W dzisiejszych czasach, gdzie coraz bardziej popularne stają się rozwiązania NAS i macierze RAID, to coraz częściej zadawane nam pytanie. Pytania dotyczą nie tylko wyboru odpowiedniego modelu serwera, ale także rodzaju dysków, jakie najlepiej zamontować do tego typu serwerów i jaka jest różnica między dyskami twardymi. 

Obecnie sprzedawane dyski twarde są klasyfikowane ze względu na przeznaczenie:

- Do komputerów typu Desktop

- Do laptopów

- Do serwerów NAS i RAID

- Do systemów bazodanowych (Enterprise)

- Do systemów monitoringu (Surveillance)

- Do aplikacji AV (serwery multimedialne)

Przy czym warto przyjrzeć się parametrom poszczególnych rodzajów dysków, żeby zrozumieć ten podział i dokonać racjonalnego wyboru. Wszystkie te dyski oparte są na tradycyjnej konstrukcji dysków talerzowych. Rozpoznawalne rozbieżności to przede wszystkim pojemność i prędkość obrotowa.

Jest jednak kilka niuansów, którym warto przypatrzeć się bliżej, gdyż to właśnie one determinują wykorzystanie dysku twardego. Pozwalają one lepiej zrozumieć i ocenić zarówno różnorodne cechy, parametry i zastosowania mimo, że na pierwszy rzut oka wydają się podobne.

dyski WD do RAID

 
Zaawansowane Parametry dysków

  1. Jeden z ważniejszych to- Workload Capability.-  pozwala ocenić zdolność od obciążeń danymi. Jeżeli chodzi o dyski do zwykłych desktopów – parametr ten wynosi ok. 60TB/rocznie, natomiast w przypadku dysków Enterprise  to może być już 180-560TB/rocznie.
  2. Średni czas między awariami (MTBF) - Mean Time Between Failures. MTBF to statystyki używane przez producentów, aby określić niezawodność dysku twardego. Parametr MTBF podawany jest przy założonym cyklu pracy. I tu widać, że dyski klasy Enterprise to od 800 tys do 2 mln godzin przy obciążeniu 100%, zaś w przypadku dysków typu desktop MTBF może wynosić od 600 tyś do 1 miliona, jednak założone obciążenie wynosi tu 25%.
  3. Kolejne różnice widać w - POH (Power-On Hours) – czyli Czas pracy – gdzie Dyski Enterprise  z założenia mają działać 365 dni w roku przez 24 godziny. Co daje roczny wynik na poziomie  8760 godz. Z tego właśnie powodu technologia ich wykonywania jest znacznie bardziej zaawansowana niż w przypadku innych dysków, co pozwala im pracować non-stop przez długi okres. Dyski typu desktop z założenia oblicza się na zupełnie inny czas działania, bowiem te dyski nie pracują przez 24 godziny dziennie, dlatego wylicza się POH na  2400-3120 godzin rocznie.
  4. Funkcje do systemów wielodyskowych – Nie ma tu ogólnie przyjętej nazwy. Każdy Producent dysków stosuje własne technologie pozwalające na stabilniejszą pracę w systemach wielodyskowych, na przykład: Technologię Seagate AgileArray, którą opracowano z myślą o dwupłaszczyznowym równoważeniu i optymalizacji RAID w środowiskach wielokieszeniowych przy pomocy wysoko zaawansowanej funkcji zarządzania energią. Dysk taki posiada w standardzie czujniki drgań ruchu obrotowego (RV), które pozwalają utrzymać wysoką wydajność w wielokieszeniowych obudowach RAID.

Dyski WD posiadają z kolei technologię NASware. Technologia ta  usuwa błędy podczas pracy dysku i  jednocześnie zwiększa odporność na wibracje.  Obie te technologie odpowiadają również za usuwanie błędów przy odbudowie danych podczas działania dysku, tak by macierz RAID nie uznała, że dysk opuścił macierz. Taka odbudowa nie może trwać więcej niż kilka sekund. Gdyż wtedy RAID rozpocznie długotrwały i skomplikowany proces odbudowy całego dysku.

Dzięki zastosowaniu technologii WD NASware dysk, przy pomocy macierzy RAID, może odbudować tylko fragment danych, który jest niespójny. Macierz RAID pomaga wtedy w korekcji danych z  innych dysków, dzięki czemu nie ma potrzeby pełnej odbudowy dysku. Dyski klasy Enterprise są wyposażone również sprzętowe czujniki wibracji (RV), a nawet niektóre w wieloosiowy czujnik wstrząsów, który kompensuje wibracje w trzech płaszczyznach, zwiększając niezawodność dysku i ochronę pozostałych nośników w obudowie.. Dyski takie zalecane są do macierzy 8 i więcej dyskowych.

Dyski klasy Enterprise są często dodatkowo wyposażane w technologię, która jest wykorzystywana w środowiskach RAID, przez co te dyski są w stanie szybciej realokować uszkodzony sektor. Dzięki temu komunikacja dysku z kontrolerem nie zostaje przerwana. To bardzo ważne, gdyż podczas procesu naprawy dysk traci komunikację z kontrolerem, co powoduje spadek wydajności. A jeśli czas naprawy będzie zbyt długi to kontroler może stwierdzić, że taki dysk jest uszkodzony i odłączy go z macierzy RAID. Jeżeli to nastąpi - wówczas ponowne podłączenie zajmie trochę czasu, ponieważ taki dysk musi przejść od początku proces odbudowy/synchronizacji, aby mieć pewność, że spójność danych została zachowana. Używając w NAS lub w RAIDzie odpowiednich dysków (klasy Enterprise lub klasy NAS), można zapobiec zbędnemu odłączeniu sprawnego dysku z macierzy RAID, który jest np. w trakcie realokacji uszkodzonego sektora. Natomiast utracone dane z nieczytelnego sektora mogą być odzyskane z innego dysku,  oczywiście jeżeli mamy odpowiednią konfigurację RAID. Ta funkcjonalność daje niezakłóconą dostępność woluminów, co w przypadku macierzy korporacyjnych jest bardzo ważnym argumentem, przemawiającym za zastosowaniem dysków klasy Enterprise.

Oczywiście najbardziej logiczny wydaje się zakup jedynie dysków klasy Enterprise. Są najszybsze, mało awaryjne, mają wysoki poziom zabezpieczeń i odpowiednie technologie zapewniające poprawną i niezakłóconą pracę dysku i całej macierzy. Jednak w wielu wypadkach zastosowanie dysków tej klasy jest ekonomicznie nieuzasadnione. Ceny takich dysków twardych są znacznie wyższe niż np. dysków typu desktop. Dlatego ważne jest określenie przeznaczenia oraz odpowiednie dostosowanie dysków do potrzeb środowiska i zadań jakie mają wykonywać. Wiadomo przecież, że w domowym serwerze dyski nie pracują ze stuprocentowym obciążeniem 24 godziny na dobę. Można, więc spokojnie zastosować dyski nieprzeznaczone do pracy ciągłej i zaoszczędzić koszty inwestowania w nieprzydatne rozwiązania.

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 luty 2020 12:05

Zaloguj się, by skomentować

Odwiedza nas 427443 gości oraz 0 użytkowników.

Centrum Odzyskiwania Danych


CENTRUM ODZYSKIWANIA DANYCH

Opaczewska 43/8

02-201 WARSZAWA

TEL: 609 123 321

All Data Recovery ALL DATA RECOVERY

Modzelewskiego 63/U5

02-679 WARSZAWA

TEL: 609 34 34 36

Seriws laptopów i naprawa komputerów

 

Naprawa komputerów odzyskiwanie danych

Więcej ciekawostek na BLOGU

program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Początek strony