Szukaj

Menu

xdr.pl odzyskiwanie danych

Przegląd darmowych programów do odzyskiwania danych. Wyróżniony

program do odzyskiwania danych program do odzyskiwania danych program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Wtedy większość od razu wpada w panikę i zaczyna gorączkowo szukać pomocy w internecie i wśród znajomych.  Jeżeli szukasz tego typu programów, na pewno już spotkałeś się z problemem utraty ważnych danych z jakiegoś nośnika. 

- przyczyny utraty danych – podczas swojej dwudziestoparoletniej praktyki spotkaliśmy się z różnymi przypadkami. Najczęstszą przyczyna utraty danych jest:

  1. upadek dysku, - w przypadku uderzenia w dysk HDD bardzo łatwo go zniszczyć. Ze względu na delikatność i precyzję wewnętrznych mechanizmów takiego dysku, poprzez upadek czy uderzenie w dysk ich struktura może ulec zakłóceniu. Często następuje kolizja między tymi elementami, powodując nieodwracalne straty.
  2. wyeksploatowanie głowic dysku HDD – Wewnątrz każdego dysku HDD znajdują się bardzo delikatne głowice zapisująco odczytujące informacje z obracających się z dużą prędkością talerzy. Głowice są umieszczone na ruchomych, zespolonych ze sobą, ramionach, które pozycjonują głowice nad odpowiednimi sektorami dysku. Bezpośrednio przy głowicach znajdują się tzw. preampy, czyli wstępne wzmacniacze sygnałów. Są one zintegrowane z ramionami głowic. Zużycie tych elementów powoduje, że dysk nie może odczytywać danych.
  3. zalanie komputera – każdy dysk ma swoją elektronikę, która jest wrażliwa na wszelakiego rodzaju ciecze. Powodują one zwarcia i korozję elementów elektroniki dysku. Bez prawidłowego działania elektroniki, żaden dysk nie będzie w stanie się uruchomić.
  4. uszkodzenie logiczne nośnika – każdy dysk ma zaimplementowaną tablice partycji, która jest zależna od systemu plików. Uszkodzenie tych wewnętrznych informacji spowoduje, że dysk nie będzie widział żadnych danych.
  5. uszkodzenie oprogramowania wewnętrznego – dysk do prawidłowej pracy potrzebuje odpowiedniego oprogramowania wewnętrznego – tzw. Firmware. Ogólnie rzecz biorąc, odpowiada ono za wszystkie zadania dysku oraz zarządzanie procesami kolejkowania, przetwarzania i zapisu/odczytu danych.
  6. Wirusy i aplikacje wyłudzające informacje – to może przytrafić się każdemu. Wystarczy instalacja niewłaściwej aplikacji, czy kliknięcie w link przekierowujący użytkownika do fałszywych stron i programów. Niektóre złośliwe aplikacje potrafią bardzo skutecznie zaszyfrować dane i żądać zapłaty za klucz rozkodowujący dane. W większości przypadków taka blokada jest nie do obejścia.
  7. przypadkowe usunięcie danych z dysku – nierzadko zdarza się, że użytkownik przez roztargnienie, czy nadmierny pośpiech sam skasuje ważne dane z dysku lub sformatuje nośnik. Mimo wysyłanych przez komputer komunikatów o niebezpieczeństwie utraty danych, nader często są lekceważone i dane przepadają

- na czym polega proces odzyskiwania danych w różnego rodzaju nośnikach – odzyskiwanie danych polega na wykopiowaniu ważnych informacji użytkownika z uszkodzonego lub skasowanego nośnika. Proces odzysku jest zależny od rodzaju nośnika (dysk HDD, dysk SSD, PenDrive, Karta pamięci) oraz rodzaju uszkodzenia. Najtrudniej odzyskać dane z nośnika uszkodzonego fizycznie. Wiąże się to najczęściej z koniecznością wymiany podzespołów dysku. Trafiając do naszego laboratorium każdy dysk poddawany jest analizie, mającej na celu identyfikację problemu, sprawdzenie możliwości odzyskania danych, wycenę kosztów. Jeżeli warunki odzysku i koszty zostaną zaakceptowane, wówczas laboratorium przystępuje do procesu data Recovery. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że laboratorium nie podejmuje się naprawy dysków, a jedynie ich uruchomienia w celu wykopiowania z nich danych. Często dyski zostają rozebrane, zmodernizowane, przeprogramowane tak, aby tylko odzyskać informacje z tego nośnika. Wartość nośnika jest dla nas pomijalnie nieważna.

- niebezpieczeństwo podczas odzyskiwania danych – każde odzyskiwanie danych z nośnika należy zacząć od kopii zapasowej, która w razie problemów zabezpieczy dane, które już na tym nośniku są. Niepowodzenie lub jakikolwiek błąd podczas odzyskiwania danych może uszkodzić inne informacje znajdujące się na nośniku. Jeżeli zostaną np. nadpisane, już nic nie przywróci danych. Nierzadko zdarza się tez pogorszenie stanu nośnika podczas odzyskiwania

- możliwości, zalety i wady darmowych programów do odzyskiwanie danych charakterystyka – Działanie darmowych programów do odzyskiwania danych polega na Darmowe programy z założenia działają na zasadzie skanowania tych powierzchni dysków, które zawierają wpisy informacji o utraconych danych.  Wyszukują one wpisów o plikach zdjęć, filmów, muzyki, dokumentów oraz zmodyfikowanych i usuniętych niedawno plików.

Zalety darmowych programów odzyskujących danych

  1. prostota interfejsu i łatwość obsługi nawet dla mniej zaawansowanych użytkowników
  2. szybkie skanowanie powierzchni nośnika
  3. zawiera informacje o możliwościach odzyskania wykrytych plików, a także podaje ich nazwy, ścieżki, rozmiary, daty modyfikacji i statusy nadpisania

Wady

  1. Ograniczenia co do ilości odzyskiwanych plików – np. 1000
  2. Ograniczenia objętości plików – np. max 1 Mb
  3. Zablokowanie dostępu do danych, dopóki klient nie uiści opłaty
  4. Kosztowne pełne wersje programów

- skanowanie dysków uszkodzonych fizycznie – W przypadku odzyskiwania danych używając darmowego oprogramowania niesie za sobą pewne ograniczenia i niebezpieczeństwa. Tak naprawdę programowe odzyskiwanie danych spełni swoja rolę tylko w przypadku niedawno usuniętych plików. Próby naprawy w ten sposób tablicy partycji lub innych uszkodzeń logicznych, może przynieść odwrotne od zamierzonych skutki. Często usterki logiczne nośników powstają z powodu fizycznych błędów powierzchni nośnika. Wtedy każdorazowe skanowanie pogłębia awarie dysku. Nie zalecamy odzyskiwania w ten sposób, jeżeli nie jesteś pewien, czy dysk jest fizycznie sprawny

- podstawowe błędy użytkowników podczas samodzielnego odzyskiwania danych – czego nie robić w przypadku utraty danych?

  1. w przypadku utraty danych nie należy stosować defragmentacji – proces ten zapełni miejsce po usuniętych danych nowymi i zapewne je nadpisze. Oczywiście uniemożliwi to ich odzysk
  2. nie używać opcji scandisk – podczas działania tworzy on nowe pliki, które są zapisywane bezpośrednio na skanowanym nośniku
  3. w żadnym razie nie można instalować oprogramowania skanującego na nośniku, z którego się chce je odzyskiwać – zapewne nadpisze to część danych.

- Najpopularniejsze darmowe programy do odzyskiwania danych:

  1. Rescuva
  2. EasyRecovery
  3. FinalData
  4. PhotoRec
  5. Undelete

Darmowe oprogramowanie świetnie się sprawdzi w przypadku przywrócenia usuniętych danych lub danych po formatowaniu. Wszystkie te programy maja podobną funkcjonalność i zasadę działania, jednak przed rozpoczęciem samodzielnego odzyskiwania danych, warto zatrzymać się na chwilę. Mimo zdenerwowania i paniki ochłonąć i nie robić nic pochopnie. Nieprzemyślane działania mogą spowodować więcej szkód niż zysków.

Po pierwsze musisz być pewnym, czy dysk, z którego chcesz odzyskiwać dane jest technicznie sprawny. Tylko z takiego dysku możesz odzyskać dane darmowym programem. Jeżeli nie jesteś pewien czy dysk jest sprawny, a dane nie zniknęły z powodu ich skasowania, najlepiej zwrócić się do profesjonalnego laboratorium, w celu analizy i ustalenia przyczyn utraty danych. Jeśli nie jesteś pewien swoich sił i możliwości, lepiej powierzyć odzyskiwanie profesonalistom. Odzyskanie danych nie zawsze musi kosztować krocie. W prostszych przypadkach realizujemy zlecenia nawet za kilkaset złotych

Jeśli chcecie poznać różnice między darmowym a profesjonalnym oprogramowaniem zapraszamy do lektury

https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/blog/231-top-5-informacji-odzyskiwania-danych

https://datarecoverylab.pl/blog/odzyskiwanie-danych-5-najwazniejszych-informacji/

Ostatnio zmieniany wtorek, 13 kwiecień 2021 10:01

Zaloguj się, by skomentować

Odwiedza nas 738 gości oraz 0 użytkowników.

All Data Recovery

Seriws laptopów i naprawa komputerów

 

Centrum Odzyskiwania Danych


CENTRUM ODZYSKIWANIA DANYCH

Opaczewska 43/8

02-201 WARSZAWA

TEL: 609 123 321

Więcej ciekawostek na BLOGU

program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Naprawa komputerów odzyskiwanie danych

Początek strony