Szukaj

Menu

xdr.pl odzyskiwanie danych

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

odzyskiwanie danych

Odzyskiwanie danych z dysków HDD

Dyski HDD to wciąż jedne z popularniejszych nośników wśród zwykłych użytkowników, ze względu na cenę, pojemność i dostępność, choć wyraźnie widać ekspansję technologii SSD,

która mocno rozpycha się na rynku. Ceny tych dysków systematycznie spadają ze względu na taniejącą technologię produkcji oraz niższą jakość pamięci NAND.

Na tradycyjnych dyskach talerzowych wciąż przechowuje się ogromne ilości informacji. Są one nadal szeroko wykorzystywane w systemach bazodanowych, serwerach i NAS . To zarówno poufne dane firmowe, jak i prywatne zdjęcia czy filmy. Wszystkie te informacje są bardzo ważne dla nas - ich użytkowników. Nigdy nie ma dobrego momentu na awarię dysku. Za każdym razem brak dostępu do danych jest dla nas użytkowników, niekomfortowy.

Rozróżniamy dwie kategorie utraty danych:

- Błędy logiczne- polegają na braku dostępu do Danych z powodu uszkodzonych partycji, przypadkowemu skasowaniu, działania szkodliwych programów, uszkodzenia plików. W takim przypadku sam nośnik jest fizycznie sprawny.

Dane znajdujące się na dysku muszą zostać zorganizowane. Każdy talerz podzielony jest na ścieżki. Wartość cylindrów określa liczbę ścieżek znajdujących się po każdej ze stron talerza. Pojedynczy cylinder jest więc zbiorem ścieżek będących jedna nad drugą (jest ich tyle samo co głowic). Wartość sektorów określa liczbę sektorów w każdym cylindrze, każdy sektor zawiera określoną ilość bajtów.

LBA (ang. Logical Block Addressing) - metoda obsługi dysku twardego przez system operacyjny. A podstawową partycją dysku twardego jest partycja główna (primary).

Do powstawania błędów logicznych, dochodzi często podczas operacji wykonywanych na dysku. Najczęstszymi przyczynami błędów zapisu/odczytu przeważnie nagłe przerwania operacji w systemie plików z powodu nagłego zaniku zasilania, a przez to, nieukończenia zapisywania zmian w tablicy plików. Odzyskiwanie w takim przypadku polega na odtworzeniu tablicy alokacji i wkopiowaniu Danych.

dysk twardy

Uszkodzenie fizyczne polegają na braku dostępu do danych dysku z powodu uszkodzenia powierzchni magnetycznych, awarii głowic, napędu dysku czy elektroniki : Najczęściej objawia się to nie uruchamianiem się dysku lub błędnym odczytywaniem danych. Charakterystyczne dla tego typu uszkodzeń nietypowe odgłosy dochodzące z wnętrza dysku: piszczenie, stukanie,  tarcie. Tu sytuacja z odzyskiem Danych może być dużo trudniejsza. Uszkodzony silnik napędu czy głowice trzeba wymienić w ściśle określony i proceduralny sposób z dokładnie wyselekcjonowanych podzespołów zamiennych. Uszkodzenia struktury magnetycznej talerzy są nie do odtworzenia. W miejscu uszkodzenia powierzchni magnetycznych talerzy dane z tych miejscach zostają bezpowrotnie utracone. W przypadku zaobserwowania niepokojących odgłosów natychmiast odłączyć uszkodzony dysk.

Odzyskiwanie danych z dysków SSHD

Dysk SSHD jest jakby połączeniem dysku twardego HDD, opartego na tradycyjnej technologii i małego dysku SSD opartego o pamięć flash, która pełni funkcję pomocniczej pamięci podręcznej.  Taki dysk hybrydowy podczas pracy w środowisku systemowym, zapisuje do pamięci flash najczęściej używane dane. Dzięki temu uzyskuje się większą sprawność działania systemu.

Złożoność budowy dysku SSHD utrudnia odzyskiwanie z niego danych, w przypadku awarii. Zarówno dysk magnetyczny jak i pamięć flash nie mogą działać niezależnie, w związku z tym do odzyskania trzeba uruchomić obie te części dysku, co w przypadku NAND flash może być czynnością bardzo skomplikowaną.

Odzyskiwanie danych z dysków SSD

Dyski SSD są coraz bardziej przystępne dla przeciętnego użytkownika, a przez to coraz bardziej doceniane ze względu na szybkość działania, odporność na czynniki zewnętrzne czy wagę.

W odróżnieniu od twardych dysków HDD, dane na dyskach SSD nie są przechowywane na powierzchni magnetycznej, ale jako stan bramki logicznej w układzie pamięci . W dużym uproszczeniu, można powiedzieć, że dysk SSD zbudowany jest z kilku chipów pamięci i kontrolera. Pamięć typu NAND flash stosowana w tych dyskach SSD jest pamięcią trwałą nieulotną, co oznacza , że będzie przetrzymywała dane nawet po wyłączeniu zasilania. Ogólnie rzecz biorąc, w procesie zapisu danych, każda zapisywana komórka pamięci otrzymuje ustalony ładunek elektryczny, będący nośnikiem bitu pamięci. Niestety ilość cykli zapisu jest w tych pamięciach, ograniczona. Każda operacja zapisu danych zużywa komórki pamięci – i w związku z tym skraca długość cyklu życia dysku SSD. Z tego względu producenci dysków wprowadzili specjalny układ kontrolera, który m.in. ma za zadanie tak prowadzić zapis danych na dysku, by komórki te zużywały się równomiernie.

Ze względu na wyeliminowanie części mechanicznych dysk SSD jest odporny na czynniki mechaniczne z wyjątkiem np. zalania czy przepięcia elektrycznego. Nie jest jednak odporny na czynniki fizyczne takie jak uszkodzenia kości pamięci czy kontrolera.

Odzysk Danych z dysku SSD jest utrudniony ze względu na zastrzeżony projekt i architekturę nośnika co oznacza brak informacji producenta o konfiguracji kości pamięci i kontrolera. Rozszyfrowanie i konfiguracja tej układanki wymaga ogromnego nakładu czasu i środków.  W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie metody chip-off - czyli rozmontowania dysku, wylutowaniu kości pamięci i bezpośredni odczyt Danych z pominięciem kontrolera.

 

 

 

Więcej ciekawostek na BLOGU

program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Naprawa komputerów odzyskiwanie danych

Początek strony