Szukaj

Menu

xdr.pl odzyskiwanie danych

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

narzędzie do wymiany głowic w dysku

Laboratorium odzyskiwania danych to miejsce gdzie trzeba się udać gdy dojdzie do utraty ważnych plików. Rynek tych usług można podzielić na dwa segmenty.

Prawdziwe laboratoria – czyli firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych, posiadające pełne wyposażenie do dysków HDD, SSD, pendrive, kart pamięci oraz Macierzy RAID. Prawda jest taka, że jest ich w Polsce kilka. Jako, że odzyskiwanie danych jest dość trudnym procesem i wymaga ciągłego doskonalenia, dużej ilości testów, szczególnie jeśli pojawią się na rynku nowe modele nośników oraz ogromnych nakładów na utrzymanie najwyższego poziomu usług i aktualnego oprogramowania. Takich firm jak Centrum Odzyskiwania Danych czy All Data Recovery z Warszawy w całej Polsce jest kilka. Część z firm ze względu na brak specjalistów z tej dziedziny przeszła w stronę usług informatyki śledczej.

Pośrednicy – firmy, większe lub mniejsze serwisy komputerowe, których w całej Polsce są tysiące, oferują oprócz napraw laptopów i komputerów usługi odzyskiwania danych. Większość z nich odsyła przyjęte nośniki dalej, ale niestety część z nich chcąc dorobić próbuje własnych sił co często kończy się tragicznie.

Jak rozpoznać godne zaufania miejsce w którym można odzyskać dane?

Niestety z biegiem lat staje się to coraz trudniejsze. Łatwość zrobienia profesjonalnej strony internetowej sprawa, że z zewnątrz trudno jest odróżnić pośrednika od profesjonalnej firmy. Jest jednak na to metoda. Zadzwoń, spytaj jak wygląda wycena, ile kosztuje, jakie są terminy. Porozmawiaj z osobą która odbierze telefon i zadaj kilka pytań oraz oceń  jak to wygląda

Profesjonalne firmy mają pełne wyposażenie. Prawda jest taka, że większość uszkodzeń da się bardzo szybko sprawdzić a wycenę można wykonać przeważnie na miejscu. Dla technika który ma wieloletnie doświadczenie w naprawie dysków i odzyskiwaniu danych to naprawdę nie jest problem sprawdzić nośnik i podać cenę usługi.

Jeśli natomiast okaże się, że na wycenę trzeba czekać kilka dni, że jej koszt to kilkaset złotych to w większości przypadków masz do czynienia z pośrednikiem, który musi odesłać dysk dalej i pokryć albo zarobić na obsłudze logistycznej zlecenia.

Dlaczego usługi odzyskiwania danych tyle kosztują? Ponieważ profesjonalne narzędzia i programy do odzyskiwania danych naprawdę są drogie.

Z doświadczenia Centrum Odzyskiwania Danych w Warszawie wynika, że wiele osób próbuje samodzielnie odzyskiwać dane. Część z nich szuka darmowych programów inni próbują rozliczać firmę i kwestionować cenę usługi. Sprawdźmy więc ile kosztuje uruchomienie laboratorium odzyskiwania danych

Czego potrzebujemy?

Clean room – pomieszczenie w którym będziemy rozbierać i naprawiać dyski twarde. Przygotowanie takiego pomieszczenia to wydatek od 20 do 50 tysięcy złotych

Profesjonalne oprogramowanie do odzyskiwania danych do dysków to wydatek około 60 tysięcy

Profesjonalne oprogramowanie do dysków SSD SATA i PCIE + NVME to kolejne 70 tysięcy

Programy do odbudowy macierzy RAID od 400 zł , ale profesjonalne narzędzia to już około 10 tysięcy

Kilka mocnych komputerów to około 15 tysięcy

Programy do odzyskiwania danych metodą chip-off plus przejściówki i adaptery to kolejne 40 tysięcy w wersji ubogiej. Chcąc rozbudować ten zestaw o adaptery do kart micrto SD i mniej spotykane interfejsy musimy dołożyć około 60tysięcy

Lutownice, oscyloskopy, analizatory stanów logicznych to następny wydatek, który uszczupli nasz portfel o około 7 do 15 tysięcy

Narzędzia do wymiany głowic w dyskach twartych – do każdego modelu dysku jest inne narzędzie – jedno potrafi kosztować od 1000 do 3000 zł

To dopiero początek. Teraz trzeba nabrać doświadczenia czyli rozbierać dyski, sprawdzić w jakich modelach i jakie głowice za siebie pasują, a nie jest to takie proste, że przełoży się głowice z takiego samego modelu i wszystko zadziała. Trzeba się nauczyć jak dekodować pamięci z pendrive i jakie procedury zachować przy odzyskiwaniu danych aby ograniczyć ryzyko pogorszenia stanu dysku. To zajęcie na lata. Osoby zajmujące się profesjonalnie odzyskiwaniem danych zdobyły doświadczenie w pracy łącząc elektronikę, informatykę, programowanie oraz wiedzę z mechatroniki. 

Doświadczenie pozwala wybrać najlepszą drogę postępowania dla każdego przypadku. Kto pracuje z dyskami ten wie, że im mniej inwazyjna jest naprawa tym lepiej. Najlepiej jeśli uda się programowo uruchomić dysk na oryginalnach głowicach. Tego nie wiedzą osoby zajmujące się odzyskiwaniem danych doraźnie a brak umiejętności sprawa że większość takich nośników ma uszkodzone mechanicznie talerze i nikt już nic nie zrobi.

 

Więcej ciekawostek na BLOGU

program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Naprawa komputerów odzyskiwanie danych

Początek strony