Szukaj

Menu

xdr.pl odzyskiwanie danych

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Odzyskiwanie danych z dysku przenośnego WD

Do odzyskiwania danych trafia wiele dysków przenośnych WD z kilku powodów. Na pewno dyski zewnętrzne WD są bardzo popularne i sprzedają się w dużych ilościach a co za tym idzie wielu użytkowników ma z nimi problemy i szuka miejsca gdzie można naprawić uszkodzony dysk i odzyskać z niego dane.

Inne czynniki dotyczą już ludzkiej natury, czyli tego w jaki sposób są wykorzystywane przenośne dyski USB oraz zewnętrzne dyski WD My Book, My Passport, G-Drive, WD Gaming, WD Elements czy WD My Cloud. Otóż tego typu nośniki przez wiele osób są traktowane jako kopia zapasowa. Niemniej jednak trzymanie danych na dysku USB to nie jest kopia zapasowa. Co więcej dyski te są przenoszone, transportowane, uderzane i to wszystko wpływa na ich awaryjność.

Należy w tym miejscu podkreślić, że dyski przenośne to tak naprawdę dyski twarde włożone do plastikowej lub aluminiowej obudowy z elektroniką, której zadaniem jest umożliwienie podłączenia takiego nośnika po USB do komputera. Są to bardzo delikatne konstrukcje, które szczególnie podczas pracy nie tolerują uderzeń i wstrząsów.

W ręce techników zajmujących się naprawami, a może bardziej odzyskiwaniem danych trafia wiele dysków przenośnych i zewnętrznych Western Digital. Jednym z wyzwań podczas całego procesu jest to, że wiele modeli ma zaimplementowane szyfrowanie danych w elektronice USB. To sprawia, że po uruchomieniu dysku i odzyskaniu danych należy je jeszcze odszyfrować przed przekazaniem klientowi.

Wiele usterek w dyskach przenośnych to awarie spowodowane upadkiem dysku, podczas którego dochodzi do uszkodzeń głowic oraz czasem do większych lub mniejszych zarysowań na talerzach. Technicy z Centrum Odzyskiwania Danych doskonale radzą sobie z większością tych uszkodzeń, a skuteczność wynosi około 95% pod warunkiem, że dysk nie był rozbierany przez osoby bez doświadczenia.

WD elements naprawa

Jak zabezpieczyć się przed utratą danych z dysku przenośnego i jaki dysk jest najbardziej odporny?

Te dwa pytania zadają praktycznie wszystkie osoby, których nośnik uległ uszkodzeniu i muszą zapłacić za odzyskanie danych. Tak naprawdę nie ma dysków bardziej lub mniej odpornych. Jak napisaliśmy wyżej są to zwykłe dyski w obudowie i żadna konstrukcja nie zabezpieczy ich przed awariami wynikającymi z uderzenia lub dużej ilości wstrząsów. Mylne postrzeganie tych nośników jako odporne i długowieczne bierze się chyba z ich nazwy i mają one przez to takie same problemy jak dyski z laptopów.

Jedynym zabezpieczeniem na wypadek utraty danych jest tak naprawdę aktualna kopia zapasowa. Należy tylko dobrze zrozumieć czym jest kopia. Jak sama nazwa wskazuje jest to coś co istnieje w oryginale i zostało dodatkowo umieszczone w innym miejscu ale jest tym samym lub dokładnym odwzorowaniem oryginału. W przypadku danych (plików) jest to dodatkowe miejsce, w którym są one przetrzymywane i odseparowane od systemu, w kórym na co dzień ich używamy. Dla przykładu te same dokumenty użytkownik ma na dysku laptopa i dodatkowo na dysku przenośnym lub innym nośniku.

Aby ograniczyć utratę cennych plików warto też odpowiednio obchodzić się z dyskami przenośnymi. Nie ma tu znaczenia czy to dyski WD czy innej firmy. Wszystkie dyski mechaniczne nie lubią upadków, wstrząsów i nagłych utrat zasilania.

Więcej ciekawostek na BLOGU

program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Naprawa komputerów odzyskiwanie danych

Początek strony