Szukaj

Menu

xdr.pl odzyskiwanie danych

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

wymiana głowic w dysku

Głowice dysku twardego konstrukcyjnie podczas pracy, unoszą się nad powierzchnią talerzy na poduszce powietrznej wytworzonej przez wirujące talerze w odległości kilku nanometrów od nich.

Nawet najdrobniejsze zaburzenie tego układu doprowadzi do kolizji głowicy z talerzem, a następnie do uszkodzeń obu tych elementów. Najgorszy jest wstrząs lub upadek podczas wykonywania procesów dysku. Niechybnie spowoduje to uderzenie głowic o talerz, które może mieć różne konsekwencje. Od bardzo błahych po poważne uszkodzenia uniemożliwiające odzysk jakichkolwiek danych.

Jeżeli uderzenie będzie niewielkie, głowica dotknie talerza, ale nie będzie natychmiastowych efektów uderzenia. Powierzchnia talerza będzie prawdopodobnie nieczytelna w tym miejscu.  

W przypadku mocniejszego wstrząsu efektem ubocznym takiego uderzenia mogą być opiłki, które mogą degradować głowice i powierzchnie talerzy w dłuższym czasie. Zadziory Mogą też od razu uszkodzić przechodzącą nad tym obszarem głowice. Wtedy z tego miejsca powierzchni tego talerza już nie można niczego odczytać. W dłuższym czasie drobiny po zderzeniu mogą uszkodzić pozostałe głowice lub talerze. 

Może być też sytuacja, kiedy po mocnym uderzeniu głowica od razu zerwie się z ramienia. Wtedy ramię traci swoje właściwości unoszenia się i opadnie na talerz, który nadal obracając się zeszlifuje powierzchnię magnetyczną praktycznie uniemożliwiające odzyskanie danych;

głowice dysku twardego

Natomiast jeżeli głowica zerwie się w momencie opuszczania talerza, może zablokować talerz, uszkadzając go tylko w niewielkim stopniu, co wbrew pozorom może być zbawienne dla danych, gdyż zablokowana głowica nie wróci na talerz i nie będzie w stanie go zniszczyć.

Innym efektem upadku pracującego dysku może być przyklejenie głowicy do talerza. Powierzchnia głowicy i talerza jest bardzo gładka jak szkło i podobnie jak tafle szkła talerz i głowica potrafią się skleić, tak przykleja się głowica do talerza i uniemożliwiając jego obracanie.

Jeżeli uszkodzenie głowic nie spowoduje ich zerwania, wówczas szansa na zachowanie danych jest dużo większa niż w przypadku kiedy zostanie zerwana.

Awarie elektryczne głowic

Uszkodzenie elektroniczne głowic najczęściej powoduje stukanie dysku. Wymiana zespołu głowic w pyłoszczelnej komorze, zazwyczaj pozwoli na odzysk danych. Natomiast uruchamianie stukającego dysku na własną rękę grozi konsekwencjami jak opisywane wyżej -  urwaniem głowicy i zapiłowaniem powierzchni.

uszkodzony talerz dysku twardego

Awaria zespołu głowic to jedne z najpoważniejszych awarii dysków twardych. Zarówno uszkodzenie elektryczne jak i fizyczne samych głowic lub wzmacniaczy, objawiające się stukaniem czy innym nietypowym dźwiękiem, wymaga ingerencji tylko i wyłącznie profesjonalnego serwisu. Warunki, wyposażenie i doświadczenie przy wymianie takich głowic mają niebagatelne znaczenie. W warunkach bezpyłowych rozkręca się taki dysk, wyjmuje zniszczone części i dobiera odpowiedni zespół głowic dedykowany do danego modelu dysku, i dopiero po ich wymianie jest szansa na odczytanie danych użytkownika. Nie można tego zrobić w warunkach domowych, ponieważ grozi to zabrudzeniem platerów i fizycznym uszkodzeniem głowic, co zdecydowanie skomplikuje odzysk danych z takiego nośnika.

Proces wymiany głowic w dysku twardym wymaga kompletnej znajomości konstrukcji i zasady działania dysku twardego. Ze względu na delikatność mechatroniki i zaawansowaniu elektroniki proces ten wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, urządzeń i oprogramowania. Bez tego Know how można na zawsze pozbawić się drogocennych informacji dysku.

 

Więcej ciekawostek na BLOGU

program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Naprawa komputerów odzyskiwanie danych

Początek strony