Szukaj

Menu

xdr.pl odzyskiwanie danych

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wiele osób zastanawia się skąd wziąć części do naprawy dysku twardego. Jak informuje Centrum Odzyskiwania Danych z Warszawy nie ma na rynku żadnej firmy, która je sprzedaje, a producenci dysków twardych nie zajmują się sprzedażą części zamiennych do

dysków twardych. Wynika to przede wszystkim ze sposobu produkcji dysków, a tak naprawdę z faktu, że każdy dysk jest tak naprawdę niepowtarzalny. Mimo, że danego modelu dysku zostało wyprodukowane miliony to tak naprawdę każdy dysk jest inny. Z tego względu nie ma na rynku części zamiennych a firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych jak All Data Recovery czy Centrum Odzyskiwania Danych muszą sobie radzić utrzymując duże stany magazynowe dysków przeznaczonych na części. Dobór głowic, elementu który najczęściej ulega awarii jest okupiony koniecznością sprawdzenia odchyleń od ścieżki dla wszystkich głowic i dobraniem odpowiednich z zasobów firmy. To zajmuje czas a utrzymywanie stoków dysków twardych kosztuje.

Jako że producenci dysków nie są w stanie wyprodukować powtarzalnych talerzy oraz głowic w bardzo małej tolerancji, każdy dysk jest kalibrowany po złożeniu i z tego względu nie ma dwóch identycznych jednostek. Podczas kalibracji powstaje tzw. lista pierwotnych błędów P-LISTA, która zawiera informacje o wszystkich uszkodzonych sektorach zaraz po kalibracji. Na podstawie informacji zebranych podczas kalibracji tworzone są inne ważne elementy oprogramowania wewnętrznego dysku, oraz obliczana jest pojemność z jaką można taki dysk sprzedać. Dla przykładu z dysku o pojemności 1TB mogą zostać wypuszczone na rynek dyski o pojemności 1TB, 750GB, 640GB, 500GB zależnie od tego ile błędów podczas kalibracji zostanie znalezionych.

Część tych wrażliwych informacji jest zapisywana w pamięci procesora na elektronice dysku, a część w firmwarze na talerzach dysku.

Jak wynika z informacji z Centrum Odzyskiwania Danych proces doboru części zamiennych nie jest taki prosty jak się wydaje. Wielu użytkowników pod wpływem informacji znalezionych np na forach związanych z odzyskiwaniem danych samodzielnie podchodzi do tematu wymiany głowic. Większość takich operacji kończy się niepowodzeniem. Skala jest na tle duża, że tylko jedno laboratorium z Warszawy notuje miesięcznie od 30 do 70 takich przypadków. Wiele z nich jest spowodowane przez zaprzyjaźnionych informatyków, którzy naczytali się w internecie nieprawdziwych informacji i rozbierają dyski w domowych warunkach. To prowadzi do zabrudzenia wewnątrz dyski i często do mechanicznych uszkodzeń talerzy. Centrum Odzyskiwania Danych niemal każdego dnia mierzy się z dodatkowymi uszkodzeniami powodowanymi przez użytkowników. Niestety w wielu takich przypadkach niewiele da się już zrobić. Podczas gdy skuteczność odzyskiwania danych z dysków, w których użytkownik sam próbował odzyskać dane wynosi około 20% to pierwotne awarie są odzyskiwanie w niemal 95% i w znacznie niższej cenie.

Więcej ciekawostek na BLOGU

program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Naprawa komputerów odzyskiwanie danych

Początek strony