Szukaj

Menu

xdr.pl odzyskiwanie danych

Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

naprawa elektroniki dysku

Jedną z najbardziej prozaicznych i najczęściej spotykanych usterek dysków twardych jest uszkodzenie elektroniki czyli Printed Circuit Board. Naprawa dysku z uszkodzoną elektroniką jest i prosta i skomplikowana. Z pewnością należy mieć umiejętności lutowania, programator i wiedzieć jak posługiwać się multimetrem.

Najczęściej przyczyną usterki płyty elektroniki są problemy z jej zasilaniem lub przepięcia sieci energetycznej. Takie wahania zasilania lub przepięcia niezabezpieczonej sieci, mogą generować różne problemy w elektronice dysku. Pierwszym może być przebicie złącza diody transil, przepalenie rezystorów zerowych lub bezpieczników. Elementy te mają służyć zabezpieczeniu obwodów elektroniki, a ich uszkodzenie powoduje odłączenie zasilania dysku. Czasem ich wymiana pozwala na uruchomienie dysku, lecz niestety w większości przypadków zabezpieczenie to staje się niewystarczające i uszkodzeniom ulegają inne komponenty PCB.

Trzeba nadmienić, że dysk twardy jest złożonym systemem, w zasadzie takim jak komputer. Ma swój procesor, pamięć operacyjną, system (firmware),

Najważniejsze podzespoły PCB dysku twardego to:

  1. Procesor sygnałowy MCU – jest to największy chip  zwany również MicroController Unit. Procesor ten podczas operacji odczytu informacji przez głowice przetwarza sygnały analogowe na cyfrowe i koduje informacje cyfrowe na sygnały analogowe podczas zapisu danych przez głowice.  MCU kontroluje wszystkie procesy dysku twardego łącznie z obsługą interfejsu,
  2. układ scalony z pamięcią ROM – Pamięć ta zawiera część firmware (oprogramowania układowego). Oprogramowanie firmware zawiera podstawowe parametry dysku. Po podłączeniu zasilania do dysku twardego Procesor ładuje zawartość pamięci flash do pamięci podręcznej i uruchamia kod systemowy. W niektórych modelach pamięć ROM umieszczona jest wewnątrz Procesora (wtedy nie występuje oddzielny układ ROM).
  3. kontroler silnika SM i VCM, - Kontroluje obroty silnika talerzy i ruchy pozycjonera głowic.
  4. Pamięć podręczna RAM – Przetrzymuje chwilowe dane zapisu i odczytu,
  5. diody zabezpieczające przez przepięciem - to podzespoły elektroniczne nazywane diodami Transient Voltage Suppression. To wyspecjalizowane Diody charakteryzujące się tym, że po przekroczeniu napięcia progowego zaczynają gwałtownie przewodzić. Podstawową zaletą transila jest bardzo krótki czas reakcji - rzędu 1 ms. Zadaniem tych diod jest ochrona płyty elektroniki i innych podzespołów nośnika przed skokami napięcia z zewnątrz. Przy gwałtownym skoku napięcia dioda TVS potrafi sama się przepalić tworząc zwarcie zasilania zewnętrznego.
  6. czujnik przeciążeń - (ang. Shock sensor, G-sensor) – czujnik, który wykrywa nadmierne wstrząsy (przeciążenia) nośnika. Rejestruje je i w razie dużych wstrząsów, potrafi wysyłać sygnał do kontrolera pozycjonera, który z kolei parkuje głowice w strefie parkowania lub nawet zatrzyma talerze dysku.
  7. Interfejs sygnałowy - np. ATA, SATA, USB, SCSI, SAS

Część elektroniki znajduje się też wewnątrz pyłoszczelnej obudowy dysku. Chodzi tu przede wszystkim, o przedwzmacniacz zamontowany na ramieniu pozycjonera (tzw. preamp).

Ze względu na miniaturową konstrukcję głowic oraz technologię zapisu/odczytu, zaistniała konieczność wzmocnienia bardzo słabego sygnału. Zintegrowano, więc te wzmacniacze na ramionach głowic. Niestety urządzenia te są bardzo czułe i wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Bardzo łatwo ulegają awarii, a Ich uszkodzenie wymusza wymianę całego zespołu głowic.

 W przypadku wysokiego przepięcia (np. z powodu wyładowań atmosferycznych) zdarza się czasem spalenie sterownika silnika SM (spindle motor) czy VCM (voice coil motor);

Nader często powodem awarii zasilania są sami użytkownicy, którzy korzystają z niewłaściwych zasilaczy, szczególnie przy zewnętrznych kieszeniach USB. Podanie zasilania większego o kilkanaście woltów z reguły kończy się awarią nie tylko samej kieszeni, ale również elektroniki dysku w niej zamontowanego.

Rzadziej zdarza się, że uszkodzeniu ulega procesor sygnałowy MCU, kontroler silnika VCM , pamięć ROM czy RAM.

Jeżeli uszkodzenie elektroniki są zbyt rozległe, pozostaje tylko wymiana całej płyty PCB na odpowiedni zamiennik. Nie jest to jednak sprawa prosta. Zresztą w większości bardziej skomplikowanych przypadków elektronika dysku nie jest naprawiana, a wymieniana na sprawną. W tym miejscu należy zaznaczyć, że większość współczesnych dysków twardych posiada pamięć ROM z której korzysta procesor dysku. Przy wymianie takiej elektroniki jest potrzebne przeprogramowanie, gdyż w pamięci ROM przechowywane są parametry adaptywne dysku - mapa głowic, translator strefy serwisowej i inne parametry, z których część jest unikatowa dla danego nośnika.

W części dysków twardych w przypadku uszkodzenia pamięci ROM możliwe jest odzyskanie danych przy wykorzystaniu specjalnie spreparowanej pamięci. Są też jednak i takie, które w przypadku awarii ROMu są nie do odzyskania (np. Toshiba czy Seagate gdyż przechowują w ROM -ie bardzo unikatowe informacje)

Najczęściej uszkodzone elektroniki trafiają się w dyskach zewnętrznych 3,5" ponieważ wtyczki zasilania są mylone z zasilaczami laptopów. Kolejne to dyski 3,5" Sata do komputerów i Serwerów, które uszkadzają się w wyniku awarii Zasilacza. Najrzadziej uszkadzają się dyski do laptopów i są to przeważnie awarie samoczynne wynikające ze zużycia elementów elektronicznych.

Więcej ciekawostek na BLOGU

program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Naprawa komputerów odzyskiwanie danych

Początek strony