Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

naprawa dysku HDD

Jako, że odzyskiwanie danych to droga usługa wiele osób zastanawia się czy uszkodzony dysk można naprawić. Prawda jest niestety okrutna ponieważ w większości przypadków będzie to nie możliwe.

Usterki dysków twardych można podzielić na 3 kategorie:

  1. Usterki elektryczne – są to wszystkie uszkodzenia elektroniki, które powodują to, że dysk nie działa. Jest to jedyna kategoria uszkodzeń gdzie możemy mówić o możliwości naprawy dysku. Niemniej jednak od wielu lat nie jest to takie proste ponieważ większość procesorów na elektronikach dysków twardych jest indywidualnie oprogramowana. Fakt, iż taki dysk można uruchomić nie oznacza bezpiecznego użytkowania w przyszłości więc po naprawie elektroniki powinno się jak najszybciej zabezpieczyć dane. Skuteczność odzyskiwania danych w przypadku uszkodzenia elektroniki to 99%. 1% to uszkodzenia ROM – wewnętrznego oprogramowania procesora, który w większości modeli dysków Seagate, Toshiba i Hitachi jest praktycznie nie do odbudowania. W przypadku dysków Samsung i WD w niektórych przypadkach istnieje możliwość wygenerowania nowego wsadu i uruchomienia dysku.
  2. Usterki mechaniczne – są to wszystkie uszkodzenia powstałe w skutek uderzenia, upadku dysku lub po prostu wynikające ze zużycia. Najczęściej uszkodzeniu ulegają głowice dysku. W drugiej kolejności jest degradacja powierzchni talerzy, a ostatnie miejsce zajmują uszkodzenia silnika. Wbrew opisom i reklamom dyski twarde to bardzo delikatne urządzenia, które są wrażliwe na wszelkie wstrząsy szczególnie podczas pracy. Dla dysków uszkodzonych mechanicznie skuteczność odzyskiwania danych to 95%. W przypadku uszkodzenia talerzy dysków możliwości odzyskania danych są bardzo ograniczone lub wręcz nie możliwe
  3. Uszkodzenia firmware – występują wtedy kiedy oprogramowanie znajdujące się na talerzach dysku zostaje uszkodzone. Dzieje się tak przeważnie gdy miejsce w którym są zapisane informacje serwisowe ulegnie uszkodzeniu a co za tym idzie procesor nie może zaciągnąć informacji o kalibracji dysku i położeniu danych użytkownika. W wielu przypadkach odzyskanie danych z tak uszkodzonego dysku będzie możliwe przy użyciu specjalistycznego oprogramowania, którego niestety nie da się ściągnąć z internetu.

Wszystkie usterki dysków z jakimi się spotykają firmy oferujące usługi naprawy dysków i odzyskiwanie danych są bardzo niebezpieczne i powodują utratę dostępu do plików. Jako, że każdy dysk jest wyprodukowany indywidualnie i skalibrowany po złożeniu nie ma możliwość pozyskania części zamiennych, które umożliwiły by faktyczną naprawę. Większość uszkodzonych dysków twardych uruchamia się w warunkach laboratoryjnych, a dzięki opracowanym metodom ogranicza się do minimum możliwość powstania dodatkowych uszkodzeń.

Awaria dysku to niewątpliwie nieoczekiwane zdarzenie, ale mając aktualną kopię zapasową można znacznie ograniczyć straty i koszty. Niestety wiele osób a nawet firm i instytucji nie robi backup -ów, co sprawia, że muszą korzystać z usług w celu odzyskania swoich plików.