Szukaj

Menu

xdr.pl odzyskiwanie danych

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

naprawa komputerów z uszkodzonym dyskiem

Gdy komputer nagle się zresetuje lub po jego włączeniu nie ma dostępu do danych najczęściej jest to objawem uszkodzonego dysku. Naprawa komputera z taką usterkę jest stosunkowo prosta. Wystarczy wymienić dysk i zainstalować na nowo system operacyjny. Jest to też dobry moment do wymiany dysku HDD na SSD.

Problem zaczyna się wtedy gdy na uszkodzonym dysku znajdują się dane które trzeba odzyskać. Jak to często bywa brak aktualnej kopii zapasowej sprawia, że użytkownicy wpadają w panikę i podejmują różne działania, które często prowadzą do pogorszenia sytuacji. Usterki dysków możemy podzielić na kilka rodzi w zależności od trudności procesów potrzebnych do odzyskania danych.

Pierwszy rodzaj uszkodzeń dysków twardych jest bardzo łagodny dla danych użytkownika. Są to przeważnie pojedyncze BAD SECTORY, które sprawiają, że nie może sią załadować system. W takiej sytuacji można podłączyć dysk do kieszeni USB i podpiąć go pod inny komputer lub laptop. Jeśli dysk zgłosi się w systemie i mamy dostęp do plików można spróbować skopiować dane na nowy nośnik. Jeśli wszystko idzie gładko i bez problemu sprawa odzyskiwania danych zamknie się szybko i tanio. Jeśli natomiast podłączony do komputera dysk zgłasza się bardzo długo w systemie, zaczynają pojawiać się BLUE SCREAN -y, komputer się resetuje po podłączeniu dysku lub dysk nie jest widoczny, albo dane kopiują się bardzo długo znaczy to niestety, że doszło do uszkodzenia, z którym raczej nie uda się poradzić we własnym zakresie.

Drugi rodzaj awarii powodujący brak dostępu do danych klienta występuje gdy system operacyjny komputera wykryje, że dysk ma jakieś błędy i próbuje to naprawić wewnętrznym programem CHKDSK . Niestety jak wynika z doświadczeń firm zajmujących się odzyskiwaniem danych jest to bardzo niebezpieczne narzędzie, które działa bezmyślnie, przepisując często duże ilości danych lub informacji o położeniu plików. CHKDSK jest szczególnie niebezpieczny dla dysków SSD ponieważ w połączeniu z komendą TRIMM, o której tu więcej napisaliśmy, potrafi wyczyścić znaczne ilości bloków danych dysku SSD.

Trzecia grupa uszkodzeń dysków występuje w dyskach SSD w momencie znacznej degradacji komórek pamięci i dysk przechodzi w tryb serwisowy blokując dostęp do danych. W takiej sytuacji jedynie profesjonalne laboratoria jak All Data Recovery lub Centrum Odzyskiwania Danych będą w stanie poradzić sobie z przywróceniem dostępu do plików. Dyski SSD są dość wymagające jeśli chodzi o odzyskiwanie danych ale stale rośnie lista dysków SSD z których można odzyskać pliki.

Czwarta grupa uszkodzeń dotyczy dysków HHD i są to awarie powstałe w skutek uderzań i wstrząsów podczas pracy. Mechaniczne uszkodzenia dysków są trudne i kosztowne jeśli chodzi o odzysk danych ale skuteczność jest wysoka. Profesjonalne firmy radzą sobie w większości przypadków z uszkodzonymi głowicami oraz awariami silników.

Piąty rodzaj awarii powodujących utratę danych to awarie elektryczne które lepiej opisaliśmy tu. W skrócie uszkodzenia elektryczne dysków najczęściej dotykają dysków z komputerów stacjonarnych.

Szósta już grupa to problemy związane z aktualizacjami Windows 10, które często powodują utratę większej lub mniejszej ilości plików. Aktualizacje często wymuszają zmianę dużej ilości plików i są niebezpieczne szczególnie dla tańszych dysków SSD, które potrafią się nawet uszkodzić w trakcie procesu aktualizacji.

Naprawa i odzyskiwanie danych z HDD

W skrócie opisaliśmy kilka najczęściej występujących problemów, z którymi na co dzień stykają się serwisy komputerowe. Zajmijmy się więc jeszcze kilkoma ważnymi tematami a w szczególności tym jak się zachować i co zrobić jeśli dojdzie do awarii dysku.

Przede wszystkim należy zachować spokój i przemyśleć działania. Oczywiście do głowy przychodzi wiele myśli, a większość osób zaczyna od przeszukiwania internetu za objawami uszkodzonych dysków i sposobami ich naprawy. Pierwsze co się przeważnie znajduje to forum internetowe gdzie znajduje się cała masa mało przydatnych informacji oraz wiele bardzo szkodliwych.

Brak dostępu do danych nie oznacza jeszcze końca świata. Ponad 95% uszkodzonych dysków twardych udaje się naprawić i skutecznie odzyskać dane. Słowo naprawa jest trochę na wyrost, ale w laboratorium zajmującym się odzyskiem danych daje się uruchomić większość uszkodzonych dysków.

Systemy, których używają profesjonalne firmy potrafią sobie radzić z większością uszkodzeń dysków twardych oraz z awariami dysków SSD. Niestety programy do odzyskiwania danych które możemy znaleźć na portalach typu benchmark, dobre programy, chip, są przeznaczone raczej do sprawnych dysków i pomagają jeśli np. skasujemy plik ale w przypadku uszkodzonego nośnika niestety rzadko są skuteczne.

Darmowa wycena odzyskania danych

Wartym rozważenia jest wizyta w profesjonalnej firmie zajmującej się odzyskiem danych. Niektóre z firm jak All Data Recovery czy Centrum Odzyskiwania Danych oferują darmową wycenę usługi oraz pełną diagnostykę. Firmy, które mają własne laboratoria są w stanie większość takich wycen zrobić praktycznie od ręki. Jest to jedna z cech odróżniających realne firmy od pośredników, których jest ogromna ilość i należą do nich serwisy laptopów czy sklepy komputerowe jak Komputronik.

Jeśli wycena odzyskiwania danych jest za darmo po co narażać się na pogorszenie stanu nośnika. Ale to już zostawiamy Państwu do przemyślenia.

Więcej ciekawostek na BLOGU

program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Naprawa komputerów odzyskiwanie danych

Początek strony