Szukaj

Menu

xdr.pl odzyskiwanie danych

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Naprawa laptopa Acer z uszkodzonym dyskiem

Do naprawy w warszawskiem serwisie laptopów firmy Megaserwis trafił prawie nowy laptop ACER. Laptop był jeszcze na gwarancji Acera, ale klient miał na dysku bardzo ważne dane i bardzo potrzebował je odzyskać.

Klient myślał, że skoro laptop przestał działać to wyjmie dysk, zgra potrzebne pliki i odeśle laptopa do autoryzowanego serwisu ACERA. Jako, że takie serwisy często formatują dyski klienta, aby przywrócić wszystkie ustawienia do fabrycznych, użytkownik laptopa pomyślał, że lepiej będzie zrobić kopię danych przed wysyłką.

Po rozebraniu laptopa okazało się że wewnątrz są dwa dyski – pierwszy to dysk SSD o pojemności 128GB, na którym był zainstalowany system Microsoft Windows 10 i ten dysk był sprawny, ale nie było na nim niestety plików, poza systemem oraz programami. Drugi dysk jaki był zamontowany w komputerze przenośnym klienta to WD10SPZX – czyli talerzowa konstrukcja o pojemności  1TB. Dysk ten okazał się uszkodzony i to on blokował rozruch laptopa. Po jego wyjęciu laptop zadziałał, system się uruchomił i można było korzystać ze sprzętu.

Niestety klient stanął przed koniecznością odzyskania danych ponieważ to właśnie na uszkodzonym dysku twardym było całe archiwum ważnych dokumentów, zdjęć i filmów. Naprawa laptopa została zgłoszona telefonicznie na infolinii firmy Acer i klient uzyskał zgodę na otwarcie nośnika oraz przeprowadzenie niezbędnych prac w celu odzyskania danych. Dysk trafił od razu do laboratorium i podjęte zostały prace nad jego uruchomieniem.

Dysk udało się wstępnie uruchomić w ciągu kilku godzi, ale niestety jest to model, który ma zablokowany dostęp do firmware –u na poziomie elektroniki co wymagało zastosowania specjalnych procedur. Początkowo dysk został uruchomiony w bardzo bezpieczny sposób i zabezpieczono najważniejsze pliki klienta. Transfer był bardzo wolny, zdecydowanie za wolny aby było możliwe skopiowanie wszystkich plików. Po zabezpieczeniu tego co było niezbędne został zmodyfikowany firmware dysku i prędkość odczytu wzrosła, a wszystkie dane wróciły do klienta.

Jest to przykład na bardzo rozsądne zachowanie użytkownika uszkodzonego laptopa. Niestety wiele osób wysyła laptopy do autoryzowanych serwisów czy to Acer, ASUS, HP, DELL czy Lenovo, a technicy w wielu przypadkach zaczynają od przywrócenia ustawień fabrycznych, przez co tracone są wszystkie dane. Warto mieć to na uwadze przed odesłaniem uszkodzonego sprzętu do serwisu na gwarancji. Jeszcze ważniejsze jest posiadanie aktualnej i bezpiecznej kopii zapasowej.

Więcej ciekawostek na BLOGU

program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Naprawa komputerów odzyskiwanie danych

Początek strony