Szukaj

Menu

xdr.pl odzyskiwanie danych

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

jak przyspieszyć komputer - wymiana dysku na ssd

Twój komputer wolno pracuje i chcesz go przyspieszyć? Wymień dysk twardy HDD na nowy dysk SSD. Taka modernizacja sprawi, że Twój laptop lub komputer zacznie pracować praktycznie jak nowy ze sklepu.

Jeśli Twój laptop ma już kilka lat i szukasz sposobu na jego modernizację, a przy okazji cena zakupu nowego sprzętu komputerowego jest za wysoka – przeczytaj ten artykuł i sprawdź jak w prosty sposób możesz rozwiązać swój problem. Wymiana dysku na SSD w starszym komputerze lub laptopie przyspieszy jego działanie wielokrotnie. System operacyjny uruchomi się praktycznie po naciśnięciu przycisku POWER, a Ty będziesz mógł cieszyć się osiągami nowych laptopów za ułamek ceny zakupu.

To właśnie dysk SSD jest tajemnicą szybkości działania nowych komputerów. Standardowe dyski twarde HDD to urządzenia mechaniczne. Dane są zapisane na wirujących talerzach a do ich zapisu i odczytu wykorzystywane są głowice zawieszone na mechanicznym ramieniu. Głowice dysku w czasie pracy poruszają się nad talerzami odczytując i zapisując dane. Z tego powodu za każdym razem jak chcemy dostać się do pliku głowice muszą się ustawić nad miejscem w którym został on zapisany. W momencie gdy chcemy coś zapisać muszą znaleźć wolne miejsce i zapisać plik. Czas potrzebny na te wszystkie operacje sprawia, że wymiana informacji jest wolna, a system operacyjny wolno się ładuje i ogólnie szybkość pracy laptopa lub komputera nie jest zadowalająca. Dodatkowo podczas pracy dyski często są poddawane wstrząsom co sprawia, że głowice tracą swoją kalibrację i do wszystkich operacji dochodzą kolejne opóźnienia.

głowice dysku twardego

Co zrobić jeśli komputer wolno pracuje? ( zamula ) . Warto rozważyć wizytę w serwisie komputerowym np. w Warszawie w firmie Megaserwis, ponieważ oferuje ona bezpłatne sprawdzenie i wycenę usług. Warto sprawdzić czy komputer nadaje się do modernizacji przez wymianę dysku oraz czy inne podzespoły jak procesor, ram, ogólny stan obudowy i układu chłodzenia wymagają napraw lub konserwacji.

Praktycznie każdy użytkownik starszego laptopa lub komputera po wymianie dysku twardego na SSD może cieszyć się szybkością pracy nigdy dotąd nie spotykaną. Nowe jednostki wcale nie są o wiele szybsze.

Wady i zalety dysków SSD

 • + Są odporne na wstrząsy – jest to największa zaleta dysku SSD
 • + Generują mniej energii cieplnej
 • + Zużywają mniej energii
 • + Są bezgłośne – nie posiadają elementów mechanicznych
 • + Nie wytwarzają wibracji podczas pracy
 • - Mają ograniczoną ilość zapisów na komórkę, ale w normalnej pracy to i tak naprawdę wystarczający okres pracy
 • ~ Cena za jednostkę pojemności jest wyższa, ale po ostatnich spadkach jest już bardzo racjonalna
 • +++++ Są szybkie

Wady i zalety dysków HDD

 • - Są podatne na uszkodzenia mechaniczne, uderzenia, upadki, wstrząsy
 • - Wiele modeli dysków HDD wydziela dużo ciepła
 • - Zużywają sporo energii na obsługę mechanicznych elementów jak silnik i ramię głowic
 • - Wydają dźwięki
 • - mają niższą prędkość dostępu do danych niż dyski SSD
 • + Mają duże pojemności
 • + Mają dłuższą żywotność jeśli nie są narażone na wstrząsy

wymiana dysku na SSD w Warszawie - serwis komputerowy

Tak naprawdę największym problemem laptopów i komputerów jeśli chodzi o ich szybkość działa od zawsze były dyski twarde.

Co to jest TBW – Jest to parametr określający żywotność dysków SSD – oznacza on maksymalną ilość danych jaką użytkownik może zapisać na dysku w czasie jego życia. Prawda jest taka, że większość dysków przekracza znacznie te ilości, czego dowodzą testy w internecie, a przeciętny użytkownik jeśli kupi dysk SSD dobrej jakości praktycznie nigdy nie wykorzysta tych wartość. Mimo wszystko tak jak i w przypadku zwykłych dysków warto zawsze mieć aktualną kopię zapasową.

Dla przykładu przeciętny dysk SSD ma TBW na poziomie 100 do 150 to oznacza że jeśli każdego dnia zapisywalibyśmy na dysku 10GB danych to starczy on na 20 do 30 lat.

Zależnie od swoich umiejętności technicznych możesz wymienić dysk na SSD samodzielnie lub zlecić to do firmy zajmującej się naprawami komputerów – polecamy serwis komputerowy Megaserwis S.C. z Warszawy.

Zlecając taką usługę do serwisu możemy liczyć na dodatkowe usługi, jak instalacja systemu operacyjnego Windows na nowym dysku, przeniesienie danych, konfiguracje poczty, konserwację układu chłodzenia. W pakiecie takie usługi wychodzą taniej, ponieważ większość laptopów i tak trzeba rozebrać częściowo do wymiany dysku, przy okazji można sprawdzić ogólny stan innych elementów. Zlecenie wymiany dysku ma jeszcze jedną przewagę nad samodzielnym działaniem o czym możesz przeczytać tu.

Jeśli nie używasz napędu DVD, a rzadko kto to robi, serwis komputerowy może zamontować specjalną kieszeń w której stary dysk zostanie zamontowany jako dodatkowy magazyn danych. Taki dysk można również w tani sposób przerobić na dysk przenośny za pomocą kieszeni USB.

Wymień dysk na SSD a Twój laptop uruchomi się w kilka sekund

 

Więcej ciekawostek na BLOGU

program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Naprawa komputerów odzyskiwanie danych

Początek strony