Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

automatyczna naprawa systemu windows

Komunikat „przygotowanie automatycznej naprawy systemu Windows” zaczął się wyświetlać na Twoim laptopie? Twój komputer ciągle się resetuje i wchodzi w tryb automatycznej naprawy – nie wróży to nic dobrego i jest to niebezpieczne dla Twoich danych.

Tego typu problemy występują z kilku powodów. Zapytaliśmy serwis laptopów z warszawy Megaserwis S.C. o wyjaśnienie skąd się biorą takie awarie i jak naprawić komputer, który wciąż sam się naprawia i nie może skończyć.

Pierwszą, najczęściej występującą sytuacją jest uszkodzenie dysku w komputerze lub laptopie. Naprawa komputera z uszkodzonym dyskiem nie jest zbyt skomplikowana – pisaliśmy już o tym w tym artykule. Niemniej jednak w wielu nowych laptopach aby tego dokonać, należy rozebrać cały sprzęt, ponieważ dysk jest ukryty pod całą obudową. W starszych laptopach przeważnie była jakaś zaślepka przykręcona na kilka śrubek pod którą łatwo było znaleźć dysk a elektronika płyty głównej była odseparowana. Awaria dysku w laptopie objawia się najczęściej samoczynnym resetowaniem się, występowaniem Blue-Screan -ów, spowolnieniem pracy, błędami zapisu i odczytu danych, oraz automatyczną naprawą systemu. Awaria dysku to też dobry moment na jego wymianę na SSD i przyspieszenie laptopa.

Drugi problem jaki może powodować takie zachowanie laptopa to uszkodzenia sprzętowe, głównie kart  graficznych lub ramu, co sprawia, że sprzęt pracuje nie stabilnie. System nie rozpoznaje dokładnie w czym jest problem więc próbuje się sam naprawić. Podczas automatycznej naprawy nie może jednak załadować sterowników, lub błędnie przelicza dane przez uszkodzone kości pamięci co powoduje reset i kolejną próbę automatycznej naprawy

Trzeci rodzaj problemów powodujących automatyczne resetowanie się systemu i jego ciągłą naprawę powstaje podczas aktualizacji systemu Windows 10. Po takiej aktualizacji, szczególnie jak dysk jest już trochę zużyty dochodzi do błędów przetwarzania danych, a aktualizacja stara się wycofać zmiany – błędy się nawarstwiają i komputer lub laptop próbuje się wkoło naprawiać. Oczywiście nic to nie daje nawet przez kilka dni.

Takie problemy występują u wszystkich producentów laptopów i komputerów. Nie ma tu znaczenia czy to składak czy firmowy DELL, ASUS, ACER, HP czy LENOVO.

Automatyczna naprawa systemu jest niebezpieczna dla Twoich Danych. Niestety ale to prawda. Wiele osób traci dane podczas takiej operacji szczególnie jeśli dysk jest uszkodzony. Dzieje się tak za sprawą funkcji CHKDSK, który sprawdza spójność bazy danych plików i katalogów, a jak napotka problem stara się go naprawić lub usunąć błędne wpisy. Jeśli dysk ma jakieś uszkodzone sektory, a często tak jest, takich błędów może być dużo i wtedy CHKDSK potrafi usunąć duże partie danych. Szczególnie niebezpieczne jest to w dyskach SSD z włączoną w systemie funkcją TRIM, ponieważ dysk potrafi wyczyścić do zera ogromne ilości bloków danych.

Najczęściej wyświetlane komunikaty w takie sytuacji to:

Uważaj na te funkcje - niektóre opcje potrafią usunąć wszystkie dane

zaawansowane opcje naprawy systemu Windows 10

Zachowaj rozsądek wyłącz komputer i odwiedź serwis komputerowy. My zalecamy wizytę w firmie Megaserwis S.C. z Warszawy, gdzie za darmo zostanie wykonane sprawdzenie i wycena naprawy laptopa. Warto sprawdzić w jakim stanie jest dysk ponieważ naprawa takiego problemu będzie się na pewno wiązała z reinstalacją systemu operacyjnego, a robienie tego na uszkodzonym dysku nie ma sensu. Firma prowadzi też laboratorium odzyskiwania danych co dla sporej grupy klientów jest bardzo ważne. Wiele takich sytuacji kończy się po prostu ich zgraniem za drobną opłatą, ale w razie potrzeby warto mieć do dyspozycji specjalistów z profesjonalnym wyposażeniem.