Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

odzyskiwanie danych z laptopa macierz RAID SSD

Jeśli to czytasz, najprawdopodobniej masz problemy z uruchomieniem swojego laptopa. A dostęp do Danych jest niemożliwy. Macierz RAID na dysku SSD jest stosowana między innymi w latopach Acer Aspire S5 lub S7 i innych.

Dysk SSD może być zupełnie sprawny, ale odzyskanie danych będzie sporym wyzwaniem, o czym napiszę w tym artykule.

Podobnie jak wiele innych laptopów, laptopy Acer Aspire S5 i S7 korzystają z dysku SSD mSATA, który montowany jest do odpowiedniego portu na płycie głównej komputera. Jednak wielu producentów laptopów w tym właśnie Acer, nie używa slotu mSATA w standardowy sposób i do końca zgodny z jego docelowym przeznaczeniem.

Aby zapewnić większą szybkość i pojemność dysku SSD (przy jednoczesnym obniżeniu kosztów), między innymi firma Acer zdecydowała się utworzyć jednostkę SSID RAID 0 i zbudować ją w jednym pakiecie na złączu mSATA.

RAID 0, gdzie dwa urządzenia stają się jednym ciałem tzn.: dyskiem logicznym, widzialnym dla systemu operacyjnego jako jeden dysk. Najogólniej rzecz ujmując - pojemność oraz wydajność w trybie RAID 0 jest sumowana (striping),  więc dane są dzielone między dyski w paski. W trakcie tworzenia konfiguracji RAID0 prędzej czy później będzie trzeba wybrać rozmiar paska (bloku danych) w macierzy. mSATA nie została jednak zaprojektowana z myślą o tworzeniu macierzy RAID. Specyfikacja tego portu wymaga tylko jednego zestawu pasm danych SATA.
Koncepcja Acera polegała na zbudowaniu dwóch całkowicie oddzielnych dysków SSD na jednej płytce PCB. Technologicznie czasami są obok siebie, innym razem są po przeciwnych stronach PCB, ale działają one całkowicie niezależnie od siebie.

Ze względu na to, że dwa oddzielne dyski nie mogą współdzielić tego samego portu SATA, firma Acer musiała improwizować i dodawać pasma SATA przy użyciu styków portu zwykle zarezerwowanych dla celów zastrzeżonych przez system.

Odzyskiwanie Danych  z macierzy RAID SSD

Dyski SSD w tych laptopach Acer wyglądają jak standardowe mSATA, a nawet pasują do standardowego portu mSATA. Istnieją jednak pewne piny, które są zastrzeżone w laptopie tylko dla tych dysków SSD.
Zazwyczaj podczas próby wyodrębnienia danych z dysku SSD mSATA podłącza się go po prostu do adaptera, który konwertuje złącze do standardowego portu SATA komputera. Jednak w tej technologii na tych dyskach SSD można jednak uzyskać dostęp tylko do połowy informacji. Biorąc pod uwagę rozmieszczenie pasków w technologii RAID 0, nie daje to żadnych użytecznych danych.

Nie opracowano, jak dotąd, żadnych adapterów nie zostały wyprodukowane i dystrybuowane w celu rozwiązania tego problemu i uzyskania dostępu do danych poza konkretnym laptopem.

Odzyskiwanie RAID będzie wymagało pewnego profesjonalnego oprogramowania do odzyskiwania Danych, ale najpierw trzeba wymyślić sposób na odczyt obu dysków SSD i to jest największe wyzwanie, z którym sobie z powodzeniem radzimy.

Więcej na temat odzyskiwania danych z dysków SSD