Szukaj

Menu

xdr.pl odzyskiwanie danych

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

NAS QNAP odzyskiwanie danychProblem z serwerem QNAP u  jednego z klientów Centrum Odzyskiwania Danych zaczęły się jak zwykle - nieoczekiwanie. Brak dostępu do danych no i oczywiście brak kopii zapasowej spowodował konieczność odzyskiwania danych.

RAID mimo, że jest technologią nadmiarową, nie zapewnia 100% bezpieczeństwa - Od tego jest backup.

RAID 5 Składa się z minimum 3 dysków. Charakteryzuje się tym, że oprócz danych użytkownika zapisuje również sumy kontrolne, które mają pomóc w odtworzeniu danych z jednego z dysków. Często jesteśmy świadkami przypadków, w których klienci mimo zastosowania nawet RAID 5 tracą dostęp do danych. Ten przypadek nie jest odosobniony, kiedy przyczyny awarii leżą poza dyskami.. Oto jeden z kilku:

W moim firmowym serwerze (QNAP TS-563 - 8GB ram).  uszkodziła się płyta główna. Oczywiście mimo zastosowania RAID nie mam dostępu do danych. Już jeden z  Serwisów Komputerowych stwierdził , że nie da się tej płyty naprawić. Nowa niestety nie jest dostępna. W mojej macierzy zainstalowane były dyski 3x4TB (WD RED WD40EFRX) i pracowały one w RAID5. Dowiedziałem się od znajomego informatyka, że mogę przełożyć dyski do innego serwera podobnego typu i powinno zadziałać.. Niestety porada kolegi nie sprawdziła się. Nadal nie mam dostępu do danych. Proszę o POMOC jak mógłbym wyciągnąć dane z tych dysków. Mam tam produkcje kilku odcinków serialu i za nic nie mogę sobie pozwolić na utratę tych danych. Kolejne dni na planie są wykluczone.

Dyski WD RED Odzyskiwanie danych

W macierzy RAID5 dane są podzielone na paski – bloki danych o stałym rozmiarze, które są rozproszone po wszystkich dyskach macierzy. Problem polega na tym, że dodatkowo każda porcja danych posiada informację o parzystości zapisaną na innym dysku w macierzy. Wszystko po to, by w przypadku awarii któregoś jednego dysku, można było odtworzyć jego dane na nowym nośniku. Zatem w przypadku odzysku, problem staje się bardo złożony, gdyż najpierw trzeba poskładać macierz, żeby móc odtworzyć dane.

Dodatkowo jeżeli macierz została błędnie zrekonstruowana przez nowy serwer, to niestety może być sporo problemów z odzyskaniem danych. Tym bardziej, że użytkownik zwykle nie zna rozmiaru pasków danych.   Trzeba, więc czasem ręcznie szukać informacji nadmiarowej we fragmentach danych.

Jak już uda się odtworzyć tą informację, to należy ustalić kolejność dysków, rozmiar paska i sposób synchronizacji macierzy. Na podstawie tych danych dopiero złożyć obraz struktury logicznej macierzy. Wtedy możnaby wykopiować użyteczne dane.

Naszym zdaniem klient niepotrzebnie przełożył dyski do innego serwera. Należało zacząć od sporządzenia obrazów tych dysków. Poza tym przełożenie mogło spowodować automatyczną próbę rekonstrukcji, co mogło spowodować nadpisanie, bądź uszkodzenie danych parzystości. Drugim problemem może być awaria któregoś z dysków macierzy. Jeżeli w wyniku usterki płyty głównej uszkodził się jeden z dysków lub więcej , to powstanie spory bałagan.

Na szczęście w tym przypadku żaden dysk nie uległ uszkodzeniu, więc macierz udało się odbudować a dane Klienta wykopiować. Zaleciliśmy klientowi robienie mimo wszystko backupu danych. Wówczas mógłby uniknąć tego całego zamieszania i groźby utraty, tak ważnych, danych.

Jeżeli masz jakikolwiek problem z macierzą zacznij od wykonania obrazów dysków, bez wykonania tej czynności lepiej nie zabierać się za majstrowanie przy macierzy. Łatwo, w ten sposób, obciąć sobie gałąź na której się siedzi. Czasem lepiej zwrócić do specjalistycznej firmy, która taką kopię wykona -  ewentualnie przekonfiguruje macierz, bądź wymieni dyski.

Dodatkowo dobrze jest wyposażyć się w tzw. dysk Hot Spare. To dodatkowy dysk, który w razie awarii automatycznie przejmie rolę uszkodzonego.

Jeżeli chodzi o serwery QNAP wykonywaliśmy już odzyskiwanie i migrację w:

TS-453, TS-328, TS-332X, TS-963X; HS-251+, TS-932X-2G

Odzyskiwanie danych z serwera NAS QNAP

Więcej ciekawostek na BLOGU

program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Naprawa komputerów odzyskiwanie danych

Początek strony