Szukaj

Menu

xdr.pl odzyskiwanie danych

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

RAID 6 QNAP NAS odzyskiwanie danychNiedawno w Centrum Odzyskiwania Danych było ciekawe zlecenia. Typowy przykład Klienta, który był pewien, że posiadając serwer Qnap i dyski w RAIDzie  6 jest absolutnie bezpieczny. Tym razem powodem utraty danych,

nie była awaria sprzętowa, tylko prosty błąd ludzki.

Jak się dowiedzieliśmy z krótkiego wywiadu z użytkownikiem,  sformatował on dyski macierzy, aby zainstalować na nich nowy system serwerowy. Niestety złożyło się kilka okoliczności, przez które stracił dostęp do danych. Po pierwsze trzymał backup na macierzy, którą sformatował a po drugie użył dysków, które już kiedyś były elementami innej macierzy.

Zadanie okazało się być trudniejsze niż przypuszczaliśmy na początku.

W macierzy dane są rozproszone po wszystkich dyskach, trzeba więc, najpierw poskładać macierz.
W tego typu macierzy występują paski o stałej długości. Dane rozdzielone są na fragmenty odpowiadające rozmiarowi pasków i zapisywane po kolei na dalsze dyski, a dodatkowo kontroler wylicza wartości pozwalające na odtworzenie brakującej zawartości w przypadku uszkodzenia jednego lub dwóch dysków (w zależności od konfiguracji macierzy).

Przybyło nowe zadanie

Trzeba było znaleźć dobry fragment danych zapisanych w hex-ie, i ustalić jakiej wielkości fragmenty są spójne. Po takiej analizie można odsiać informację nadmiarową i na tej podstawie da się ustalić rozmiar paska, kolejność dysków i sposób synchronizacji macierzy.

Wszystkie te wydobyte informacje pozwoliły na złożenie obrazu struktury logicznej.

Najważniejszy jest w takiej sytuacji MBR i tablice GPT. Na ich podstawie można określić ilość, typ i rozmieszczenie partycji.. Jak już się uda odpowiednio przyporządkować dyski, wtedy jest szansa na poskładanie struktur logicznych macierzy.

Jak już uda się poskładać struktury logiczne macierzy, można przystąpić do Odzyskiwania danych.

Pracy przy odzyskiwaniu danych z uszkodzonej macierzy RA6D 6 było bardzo dużo, gdyż nie był znany rozmiar paska – Strip. Potem wyszło, że jedna z partycji była uszkodzona.
Na szczęście można to było poprawić w MBR z innych wpisów Boot dzięki konstrukcji RAIDa.

Na koniec pozostało jeszcze usunięcie poprzedniej konfiguracji RAID i skonfigurować  od nowa z takim paskiem danych jaki był pierwotnie. Następnie przywrócono kopie posektorowe poszczególnych dysków, które zostały wcześniej utworzone. Odpowiednio dla każdego dysku.

Po ponownym skonfigurowaniu macierzy RAID partycje są prawidłowe i  dane są dostępne.

Najważniejszy pełen sukces. Zlecenie zamknięte. Klient zadowolony.

Więcej ciekawostek na BLOGU

program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Naprawa komputerów odzyskiwanie danych

Początek strony