Szukaj

Menu

xdr.pl odzyskiwanie danych

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Jak dbać i konserwoeać macierz RAID

Istnieje kilka zasad, których warto przestrzegać administrując systemami pamięci masowych. Dzięki przestrzeganiu poniższych przesłanek, nawet w przypadku awarii macierzy RAID masz dużą szansę na przywrócenie dostępu do danych.

Po pierwsze i najważniejsze - Tworzenie systematycznych kopii zapasowych: systemy pamięci masowych RAID dają wiele korzyści, ale nie zabezpieczą bezwzględnego bezpieczeństwa danych. Najlepszą więc metodą jest regularne tworzenie backupów wszystkich ważnych danych z macierzy. Oprócz tworzenia kopii zapasowych, koniecznym jest ich właściwe kontrolowanie, gdyż kopia, która nie zadziała jest nic niewarta.

Po drugie kontrola dostępu: jeśli macierz jest wykorzystywana przez wielu użytkowników, należy jednoznacznie określić, kto i do jakich zasobów ma dostęp i jakie działania może wykonywać na danych. Dane są często usuwane lub sabotowane przez pracowników. Jeżeli nie ma kopii zapasowej, takie dane mogą być już nie do odtworzenia.

Po trzecie  - Odpowiednie dostosowanie środowiska RAID do potrzeb: dużym błędem jest zbytnia ekonomiczność. Nie warto oszczędzać na jakości dysków jak i samej macierzy. Jakość dysków i ich rodzaj ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej macierzy. Najbardziej odpowiednie są dyski twarde dedykowane dla ciągłej pracy (typu Enterprise), 24 godziny i 365 dni w roku, z krótkim czasem dostępu, dużą pamięcią podręczną, korekcją błędów i ochroną przed wibracjami. Dobrze jest, aby dyski były też z różnych partii, aby nie skazać się na wady fabryczne i awarie w jednym czasie.  

Po czwarte. Prawidłowa konfiguracja: RAID ma zapewnić dodatkową, niezbędną dla środowisk pamięci masowych, ochronę. Jednak np. RAID 0 w ogóle nie zapewnia bezpieczeństwa danych! Pozwala, co prawda, na szybszy dostęp do danych, ale jego awaryjność jest dwukrotnie większa od pojedynczego dysku. Za to RAID 5 jest zdecydowanie lepszym wyborem (ze względu na odporność na awarię jednego dysku), jednak i to nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa.

Odpowiednia dokumentacja: każdy administrator powinien odpowiednio udokumentować RAID. Precyzyjna dokumentacja ułatwia ustalenie konstrukcji oraz poziomów macierzy, nie mówiąc już o kolejności dysków, w razie konieczności odzyskiwanie danych.

Przygotuj się wcześniej!

Co zrobić, gdy stracę dostęp do danych? Jeśli któryś dysk wydaje dziwne dźwięki lub macierz wysyła niepokojące sygnały, najprawdopodobniej oznacza to jej usterkę. W takim przypadku należy natychmiast wyłączyć system RAID i nie uruchamiać go ponownie. Spokojnie oceń sytuację. Pośpieszne próby usunięcia problemu często powodują dalsze usterki i utratę danych.  Zapisz wszystkie objawy usterki oraz niedawno wykonane działania i zdarzenia zaistniałe na kontrolerze. Unikaj naprawy we własnym zakresie. Oprogramowanie do samodzielnego odzyskiwania danych może doprowadzić do całkowitej awarii macierzy i utraty kolejnych danych.

Odłącz system od zasilania i zleć odzyskiwanie danych ekspertowi.

 

Więcej ciekawostek na BLOGU

program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Naprawa komputerów odzyskiwanie danych

Początek strony