Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Jak dbać i konserwoeać macierz RAID

Istnieje kilka zasad, których warto przestrzegać administrując systemami pamięci masowych. Dzięki przestrzeganiu poniższych przesłanek, nawet w przypadku awarii macierzy RAID masz dużą szansę na przywrócenie dostępu do danych.

Po pierwsze i najważniejsze - Tworzenie systematycznych kopii zapasowych: systemy pamięci masowych RAID dają wiele korzyści, ale nie zabezpieczą bezwzględnego bezpieczeństwa danych. Najlepszą więc metodą jest regularne tworzenie backupów wszystkich ważnych danych z macierzy. Oprócz tworzenia kopii zapasowych, koniecznym jest ich właściwe kontrolowanie, gdyż kopia, która nie zadziała jest nic niewarta.

Po drugie kontrola dostępu: jeśli macierz jest wykorzystywana przez wielu użytkowników, należy jednoznacznie określić, kto i do jakich zasobów ma dostęp i jakie działania może wykonywać na danych. Dane są często usuwane lub sabotowane przez pracowników. Jeżeli nie ma kopii zapasowej, takie dane mogą być już nie do odtworzenia.

Po trzecie  - Odpowiednie dostosowanie środowiska RAID do potrzeb: dużym błędem jest zbytnia ekonomiczność. Nie warto oszczędzać na jakości dysków jak i samej macierzy. Jakość dysków i ich rodzaj ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej macierzy. Najbardziej odpowiednie są dyski twarde dedykowane dla ciągłej pracy (typu Enterprise), 24 godziny i 365 dni w roku, z krótkim czasem dostępu, dużą pamięcią podręczną, korekcją błędów i ochroną przed wibracjami. Dobrze jest, aby dyski były też z różnych partii, aby nie skazać się na wady fabryczne i awarie w jednym czasie.  

Po czwarte. Prawidłowa konfiguracja: RAID ma zapewnić dodatkową, niezbędną dla środowisk pamięci masowych, ochronę. Jednak np. RAID 0 w ogóle nie zapewnia bezpieczeństwa danych! Pozwala, co prawda, na szybszy dostęp do danych, ale jego awaryjność jest dwukrotnie większa od pojedynczego dysku. Za to RAID 5 jest zdecydowanie lepszym wyborem (ze względu na odporność na awarię jednego dysku), jednak i to nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa.

Odpowiednia dokumentacja: każdy administrator powinien odpowiednio udokumentować RAID. Precyzyjna dokumentacja ułatwia ustalenie konstrukcji oraz poziomów macierzy, nie mówiąc już o kolejności dysków, w razie konieczności odzyskiwanie danych.

Przygotuj się wcześniej!

Co zrobić, gdy stracę dostęp do danych? Jeśli któryś dysk wydaje dziwne dźwięki lub macierz wysyła niepokojące sygnały, najprawdopodobniej oznacza to jej usterkę. W takim przypadku należy natychmiast wyłączyć system RAID i nie uruchamiać go ponownie. Spokojnie oceń sytuację. Pośpieszne próby usunięcia problemu często powodują dalsze usterki i utratę danych.  Zapisz wszystkie objawy usterki oraz niedawno wykonane działania i zdarzenia zaistniałe na kontrolerze. Unikaj naprawy we własnym zakresie. Oprogramowanie do samodzielnego odzyskiwania danych może doprowadzić do całkowitej awarii macierzy i utraty kolejnych danych.

Odłącz system od zasilania i zleć odzyskiwanie danych ekspertowi.