Szukaj

Menu

xdr.pl odzyskiwanie danych

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Odzyskiwanie danych z laptopa ASUS

Uszkodzony dysk, który nie zgłasza się w ogóle powoduje specyficzne zachowanie laptopów ASUS. Naprawa takiego laptopa jest dość prosta ponieważ wiąże się z wyminą dysku oraz instalacją systemu i jego konfiguracją.

Wystarczy zgłosić się np. do Serwisu laptopów Megaserwis w Warszawie.

Zgoła odmiennie ma się sytuacja jeśli chodzi o odzyskanie danych z uszkodzonego dysku. Przede wszystkim należy podkreślić, że nowsze laptopy Asus często i nie zależnie od tego czy zamontowano w nich dysk HDD czy SSD, zachowują się w podobny sposób:

  1. Laptop wchodzi od razu do BIOS zaraz po uruchomieniu
  2. Laptop zawiesza się na logo ASUS po naciśnięciu przycisku włączania
  3. Włącza się BIOS zamiast systemu operacyjnego
  4. Laptop lub komputer ASUS automatycznie wchodzi do BIOS
  5. Zamiast systemu operacyjnego przechodzi od razu do BIOS

Są to typowe oznaki uszkodzonego dysku. Jeśli laptop lub komputer Asus nie ładuje systemu operacyjnego, nie da się uruchomić trybu awaryjnego lub konsoli odzyskiwania systemu a z automatu uruchamia się BIOS trzeba podjąć decyzję co robić - czy odzyskiwać dane i naprawiać laptopa czy tylko naprawić.

W zależności od rodzaju zamontowanego dysku, są różne możliwości odzyskania danych. Choć usługi tego typu nie są ogólnie tanie to mimo wszystko z jednych dysków łatwiej jest odzyskać dane a z innych trudniej lub jest to właściwie nie możliwe.

Jeśli chodzi o dyski HDD – standardowe dyski talerzowe, to pomijając Seagate – Odzyskiwanie danych z dysków WD ( Western-Digital), Toshiba, Hitachi proces ten przebiega przeważnie sprawnie, a jego cena jest w miarę rozsądna. Jak możemy się jednak dowiedzieć czytając zagraniczne, branżowe, fora internetowe dyski Seagate są najtrudniejsze do uruchomienia jeśli chodzi o usterki mechaniczne. Dobranie głowic do dysku Seagate, gdy są one uszkodzone jest bardzo skomplikowane. Informacje te potwierdzają specjaliści z All Data Recovery z Warszawy.

Jeszcze inaczej ma się sytuacja jeśli w laptopie Asus został zamontowany dysk SSD. Odzyskanie danych z uszkodzonego SSD jest obarczone zupełnie innymi problemami. Dyski SSD są stosunkowo nowe na rynku i do każdego modelu dysku oraz wersji firmware -u, który obsługuje dysk musi być opracowana specjalna procedura. Pełną i zawsze aktualną listę dysków SSD z których można odzyskać dane znajdą państwo na stronie Centrum Odzyskiwania Danych z Warszawy w zakładce SSD. Jak trudne jest odzyskiwanie danych z dysków SSD przekonują się często właściciele konstrukcji opartych na kontrolerze SANDFORCE, który mimo już wielu lat na rynku nie został rozpracowany. Wiele dysków na tych kontrolerze, szczególnie model ADATA SP900ns38 o pojemnościach 128Gb, 256GB, 512GB było montowanych w laptopach Asus -a. Na szczęście dla wielu użytkowników laptopów ASUS, Centrum Odzyskiwania Danych opracowało skuteczną metodę na odzyskanie danych z tego modelu dysku SSD dla kilku usterek jakie go trapią.

SANDFORCE odzyskiwanie danych

Podkreślmy na koniec, że mimo dość niskich cen dysków przenośnych  czy systemów do backup’u nadal wiele firm i osób prywatnych nie robi systematycznych kopi zapasowych swoich danych. Mimo dużej skuteczności odzyskiwania plików z uszkodzonych nośników nadal nie ma 100% metody. Cena odzyskania danych zawsze będzie wielokrotnie wyższa niż odtworzenie danych z kopii zapasowej. Wybór pozostawiamy naszym czytelnikom.

Więcej ciekawostek na BLOGU

program do odzyskiwania danych

Każdy posiada jakieś urządzenie, na którym znajdują się newralgiczne dane. Czy to jest komputer,  dysk zewnętrzny USB, pendrive, karta pamięci, NAS czy inne tego typu urządzenie, zwykle nie zawracamy sobie głowy, co się stanie gdyby. Nikt przeważnie, nie interesuje się problemem utraconych danych, dopóki problem nie zacznie dotyczyć właśnie jego lub najbliższych.

Naprawa komputerów odzyskiwanie danych

Początek strony